Partnerzy portalu

Kotlina Kłodzka będzie lepiej zabezpieczona przed powodzią

  • aw
  • 28 czerwca 2017 - 14:28 | Aktualizacja: 28 czerwca 2017 - 14:29
Katastrofalna w skutkach powódź w roku 1997, która uczyniła najwięcej szkód w dolinie Nysy Kłodzkiej, nie powinna się powtórzyć. Tego rodzaju zapewnienia płyną od władz państwowych wdrażających w życie program budowy na ziemi kłodzkiej czterech zbiorników przeciwpowodziowych.

• Budowa czterech zbiorników przeciwpowodziowych w Kotlinie Kłodzkiej w lokalizacjach: Boboszów, Roztoki Bystrzyckie, Szalejów Górny i Krosnowice – zostanie dofinansowana kwotą 317 mln zł z UE.

• Projekt Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu będzie kosztował w sumie ponad pół miliarda zł, a jego realizacja zakończy się w 2021 r.

• Umowę w tej sprawie którego podpisano 28 czerwca w NFOŚiGW.

 

Przedsięwzięcie pn. „Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony Miasta Kłodzka” dotyczy ochrony przeciwpowodziowej na terenie Kotliny Kłodzkiej, zlokalizowanej w południowej Polsce i graniczącej z Republiką Czeską. Zadania objęte projektem w całości zlokalizowane są w południowej części województwa dolnośląskiego, na terenie powiatu kłodzkiego.

Celem projektu jest budowa czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych w lokalizacjach: Boboszów, Roztoki Bystrzyckie, Szalejów Górny i Krosnowice.

Na to przedsięwzięcie NFOŚiGW przewidział unijne dofinansowanie w wysokości 317 037 500 zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 2.1.4 Budowa, przebudowa lub remont urządzeń wodnych przyczyniających się do zmniejszenia skutków powodzi i suszy. Umowę w tej sprawie podpisano 28 czerwca 2017 r. w Warszawie.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się 1 stycznia 2016 r. i potrwa do 31 grudnia 2021 r. Jej koszt całkowity to ok. 544,7 mln zł. To jedna z kluczowych części kompleksowego „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”.

Opis czterech zbiorników przeciwpowodziowych zaplanowanych w ramach projektu „Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony Miasta Kłodzka”:

Zbiornik Boboszów

Zbiornik zlokalizowany w obszarze gminy Międzylesie na górskim odcinku Nysy Kłodzkiej, w miejscowości Boboszów. Gmina Międzylesie to najbardziej wysunięta na południe gmina powiatu kłodzkiego i województwa dolnośląskiego. W Boboszowie znajduje się przejście graniczne z Czechami. Projektowany zbiornik położony jest na terenie częściowo zabudowanym (niewielka zabudowa mieszkalno-gospodarcza), gdzie Nysa Kłodzka płynie naturalnym korytem, lekko meandrując na krótkich odcinkach. Projektowany zbiornik zlokalizowany został w początkowym odcinku rzeki Nysa Kłodzka. Powstanie on poprzez przegrodzenie doliny zaporą ziemną zlokalizowaną w km 180+100 rzeki. Zapora zamknie zlewnię o powierzchni 18,03 km2, co stanowi 1,7% zlewni Nysy Kłodzkiej w przekroju Kłodzka. Zamknięta zlewnia znajduje się w obszarze najwyższych partii Kotliny Kłodzkiej, na które składają się Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika.

Zbiornik Roztoki Bystrzyckie

Zbiornik zlokalizowany w obszarze gminy Międzylesie na górskim odcinku Nysy Kłodzkiej, w obrębie dwóch sołectw: część czaszy zbiornika wraz z zaporą położona będzie w sołectwie Roztoki, a pozostała, niewielka część czaszy w sołectwie Michałowice. Obydwa sołectwa położone są w północnej części gminy Międzylesie, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie. Zaporę wraz z urządzeniami upustowymi projektuje się wybudować w dolinie rzeki Goworówki, w jej ujściowym odcinku, w odległości około 150 m na wschód od skrajnej zabudowy wsi Roztoki. Oś korpusu zapory projektuje się w km 0+540 potoku Goworówki. Zapora zamknie zlewnię o powierzchni 34,55 km2, co stanowi 98,7% całkowitej zlewni Goworówki.

Zbiornik Szalejów Górny

Zbiornik zlokalizowany w obszarze wiejskiej gminy Kłodzko, na górskiej rzece Bystrzyca Dusznicka, w miejscowości Szalejów Górny, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie. Niewielkie fragmenty wschodniej strony zapory i czaszy należą administracyjnie do Szalejowa Dolnego. Projektowany zbiornik położony jest na terenie niezabudowanym, który w przeważającej części użytkowany jest rolniczo. Zaporę zlokalizowano w km 8+910 rzeki Bystrzyca Dusznicka. Zapora zamknie zlewnię o powierzchni 128,6 km2, co stanowi 64% całkowitej zlewni Bystrzycy Dusznickiej.

Zbiornik Krosnowice

Zbiornik zlokalizowany zostanie na obszarze wiejskiej gminy Kłodzko na górskim potoku Duna Dolna, w miejscowości Krosnowice, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie. Projektowany zbiornik położony jest na terenie niezabudowanym, gdzie do potoku Duna Dolna dopływa potok Duna Górna, oba potoki płyną naturalnym korytem, lekko meandrując na krótkich odcinkach. Projektowany zbiornik zlokalizowany został w ujściowym odcinku potoku górskiego Duna Dolna. Powstanie on poprzez przegrodzenie doliny zaporą ziemną zlokalizowaną w km 1+375 licząc od ujścia do rzeki Nysy Kłodzkiej. Zapora zamknie zlewnię o powierzchni 33,60 km2, co stanowi 95% całkowitej zlewni Duny Dolnej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!