Partnerzy portalu

Kraków, smog: W walce z niską emisją ma pomóc dbałość o zieleń miejską

• Dbałość o zieleń miejską ma być jednym ze sposobów walki ze smogiem w Krakowie.
• Zieleń zajmuje 55 proc. powierzchni miasta – są parki, ale także lasy, pola itd.
• O sposobach walki ze smogiem mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas poniedziałkowej (4 lipca) konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu działalności Zarządu Zieleni Miejskiej w stolicy Małopolski.

"Jeżeli mówimy o tym, że zieleń tworzy tlen, to dbałość o nią jest też walką ze smogiem. Tym bardziej, że chcemy na Alejach Trzech Wieszczy zasadzić krzewy, który są zdolne wchłaniać wszystkie pyły" - powiedział Majchrowski.

Przekonywał dziennikarzy, że wbrew obiegowej opinii w Krakowie nie jest mało zieleni. Zajmuje ona 55 proc. powierzchni miasta (ta wynosi niecałe 330 km kw.). Nie chodzi w tym przypadku tylko parki, ale także lasy, pola itd.

Dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf chciałby, aby udało się zrealizować ambitny cel - aby w 2018 r. istniało w mieście 50 parków. Teraz mamy ok. 400 hektarów parków. Po realizacji tych planów dojdziemy do poziomu ok. 500 hektarów. Dużą różnicę robi Zakrzówek (jeden z parków tworzonych przez miasto), bo jest to 60 hektarów" - powiedział Kempf.

Zarząd Zieleni Miejskiej działa od 2015 r. Wcześniej zajmował się nią Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

"To co chcieliśmy - na co prezydent zwracał uwagę na samym początku działalności Zarządu - aby miasto wyglądało ładnie, nie były tylko trawniki, to zaczyna być widać. Zaczyna być widać tę zieloną zmianę" - powiedział Kempf.

Czytaj też: Krakowskie parki zapraszają na letnie pikniki

KOMENTARZE1

  • witold50 2016-07-05 07:04:15
    Tyle tylko że największy problem z powietrzem jest w zimie . Wegetacji drzew wtedy prawie nie istnieje - temperatura , długość dnia i brak liści na drzewach .

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!