Partnerzy portalu

Krakowscy radni za utworzeniem w mieście Klastra Energii

Krakowscy radni chcą, by w mieście powstał Klaster Energii. Umożliwi to gminie produkcję czystej i taniej energię na potrzeby własne i mieszkańców. Rajcy zobowiązali prezydenta, by w ciągu pół roku przedstawił Radzie Miasta analizę prawną, ekonomiczną i organizacyjną inwestycji.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Możliwość tworzenia klastrów dała samorządom ustawa o odnawialnych źródłach energii z lutego 2015 r. Od tamtej pory powstało ich w Polsce kilkadziesiąt. Podjęta uchwała ma charakter "kierunkowy" - nie przesądza jeszcze, jakie rozwiązania ostatecznie zostaną przyjęte.

- Klastry to szansa na energię tańszą i czystą. Zależy nam właśnie na tym, żeby w Krakowie była czystsza energia i żebyśmy mniej płacili za prąd. Taki klaster mógłby go produkować nie tylko dla spółek miejskich, ale i dla mieszkańców - mówił Łukasz Gibała, szef klubu radnych "Kraków dla mieszkańców", który złożył projekt uchwały w sprawie Krakowskiego Klastra Energii.

- Dziś, jeśli ktoś jest osobą fizyczną i zakłada np. panele fotowoltaiczne na dachu, ma dużo gorsze warunki podłączenia do sieci energetycznej niż wtedy, gdy byłby klaster. W klastrze będziemy mieli różne bonusy finansowe i prawne, co sprawi, że wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych faktycznie będzie bardziej opłacalne - dodał Gibała.

Przyznał, że do tej pory klastry były tworzone w gminach mniejszych niż Kraków i dlatego dopiero po przedstawieniu przez prezydenta Jacka Majchrowskiego wyników analiz radni zdecydują, czy warto to zrobić.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że powołanie klastra będzie sprzyjać m.in. poprawie jakości powietrza, ochronie miasta przed wzrostem cen energii poprzez zwiększenie udziału lokalnych jej źródeł i obniżeniu cen zakupu energii dla wielu odbiorców, aktywizacji lokalnych przedsiębiorstw, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz zwiększeniu atrakcyjności Krakowa jako miejsca zamieszkania.

- Dostrzegamy potrzebę rozwoju energetyki rozproszonej za pomocą klastrów energii. Od 2017 Kraków prowadzi rozmowy w tej sprawie ze środowiskiem naukowym z Akademii Górniczo-Hutniczej - mówił z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Andrzej Łazęcki. Dodał, że w najbliższym czasie sporządzona zostanie analiza, która wykaże, jakie dalsze kroki powinna podjąć gmina Kraków w tej sprawie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!