Partnerzy portalu

Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej rozpoczęło działalność

Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej już działa. To przestrzeń, która będzie służyła nie urzędnikom, ale mieszkańcom i stowarzyszeniom zajmującym się ochroną klimatu - mówił Jacek Majchrowski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Przedsięwzięcie powstało w specjalnie na ten cel zaadaptowanych pomieszczeniach na parterze komunalnej kamienicy znajdującej się w centrum miasta, przy ul. Wielopole 17a.

Krakowskiej miejsce spotkań, warsztatów i edukacji klimatycznej

W zamierzeniu pomysłodawców ma być miejscem spotkań, warsztatów i edukacji klimatycznej. Miejsce przeznaczone jest dla grup do 50 osób w każdym wieku. Będzie otwarte w dniach zaplanowanych wydarzeń.

Prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystości inauguracji działalności Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej podkreślił, że miejsce to powstało z inicjatywy samych mieszkańców, którzy w 2021 r. wzięli udział w Krakowskim Panelu Klimatycznym i przegłosowali je jako jedną z rekomendacji dla władz miasta.

"Jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy widzimy, jak zmiany klimatyczne nas dotykają. Widać, że klimat się zmienia i musimy coś w tej materii robić" - mówił Majchrowski. Zaznaczył, że podczas urządzania wnętrz dbano, aby generować jak najmniejszy ślad węglowy, a wewnątrz wprowadzono wiele ekologicznych rozwiązań, np. toalety są spłukiwane wodą, którą wcześniej użyto do mycia rąk.

Prezydent Krakowa podkreślił, że miasto "robi już bardzo dużo w zakresie ochrony klimatu". "Jesteśmy pierwszym i chyba jedynym miastem, które zlikwidowało piece opalane paliwami stałymi, wprowadziliśmy strefę czystego transportu. To oczywiście wszystko się wiąże z dyskusjami, zarzutami, ale mamy świadomość, że jest to konieczne i będziemy to robić" - zapowiedział Majchrowski.

Centrum powstawało w sposób partycypacyjny i deliberacyjny

Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej podkreśliła, że centrum od samego początku powstawało w sposób partycypacyjny i deliberacyjny. Dlatego np. koncepcję adaptacji jego pomieszczeń przygotowali uczniowie Technikum Budowlanego nr 1 w Krakowie. Partnerem przygotowania obiektu była Politechnika Krakowska, a Uniwersytet Jagielloński wspiera merytoryczny program jego działalności.

Pełnomocniczka prezydenta zapowiedziała, że instytucja ta, zgodnie z proklimatyczną ideą współdzielenia, będzie udostępniana na wydarzenia i aktywności związane z ochroną klimatu i edukacją. Osoby działające na rzecz klimatu będą miały możliwość wykorzystania tego miejsca do własnych przedsięwzięć.

"Będziemy zachęcać do podejmowania działań na rzecz klimatu w Krakowie" - zaznaczyła Całus i dodała, że pierwszą okazją było rozdawanie mieszkańcom budek lęgowych dla ptaków zbudowanych z odebranych odpadów komunalnych przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. We wtorek odbyły się także pierwsze warsztaty upcyclingowe dla drugoklasistów ze szkoły podstawowej o tym, jak można przerobić używane jeansy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!