Partnerzy portalu

Łódź: Około 300 tys. zł z UE na wymianę pieców w 100 miejskich budynkach

Blisko 300 tys. zł z unijnego programu European City Facility pozyskał magistrat na przygotowanie inwestycji wymiany nieekologicznych źródeł ciepła w 100 komunalnych budynkach w historycznym centrum Łodzi.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Mamy dodatkowe środki na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu, na zwalczanie smogu w Łodzi. W ramach dofinansowania unijnego z programu European City Facility (EUCF) miasto Łódź uzyskało 100 proc. dotacji w kwocie blisko 300 tys. zł na sprawdzenie techniczne, wybór technologii i przygotowanie inwestycji wymiany instalacji grzewczych w 100 budynkach w centrum Łodzi" - poinformował PAP dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi Maciej Riemer.

Projekt zakłada redukcję emisji w 100 budynkach komunalnych w historycznym centrum Łodzi poprzez ich renowację, kompleksową termomodernizację, wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej. Jak zapowiedziały władze Łodzi, w ramach programu przeprowadzona zostanie inwentaryzacja stanu technicznego budynków, audyty energetyczne, analiza możliwych do wykorzystania technologii oraz analizy finansowe.

Grant w wysokości 60 tys. euro zostanie przekazany w dwóch transzach: 70 proc. w ciągu miesiąca od podpisania umowy oraz 30 proc. w ciągu miesiąca od złożenia i zaakceptowania koncepcji inwestycyjnej, na której opracowanie magistrat ma 12 miesięcy.

"To środki, o które aplikowaliśmy bezpośrednio do Komisji Europejskiej, bez udziału agend polskich, ponieważ rząd polski nie może osiągnąć porozumienia z KE co do Planu Odbudowy i kolejne transze środków europejskich nie są uruchamiane. Dlatego staramy się skorzystać ze źródeł, które pozwalają na bezpośrednie aplikowanie do organów UE i odnieśliśmy na tym polu pierwszy sukces" - zaznaczył Riemer.

European City Facility (EUCF) to inicjatywa wspierająca samorządy lokalne w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii; jej nadrzędnym celem jest mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!