Partnerzy portalu

Lubelskie chce skończyć z azbestem

  • PAP
  • Opublikowano: 2 marca 2013 - 11:48 | Zaktualizowano: 2 marca 2013 - 11:52
W marcu na Lubelszczyźnie zostanie przeprowadzona kampania informacyjna, mająca na celu przyśpieszenie usuwania szkodliwych wyrobów z azbestu. W woj. lubelskim jest do usunięcia ok. 800 tys. ton wyrobów azbestowych.

Kampanię organizują Federacja Zielonych "Gaja" oraz Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Zaplanowano serię seminariów, podczas których specjaliści z zakresu usuwania azbestu będą się spotykać z samorządowcami, przedstawicielami służb komunalnych, zarządcami i właścicielami domów oraz innymi zainteresowanymi.

Pierwsze takie spotkanie zaplanowano na 5 marca w Białej Podlaskiej; kolejne odbędą się w Puławach, Lublinie, Chełmie, Zamościu i Janowie Lubelskim.

"O azbeście powszechnie wiadomo już, że jest szkodliwy i trzeba się go szybko pozbyć. Chcemy teraz upowszechnić informacje o prawidłowym postępowaniu z azbestem, o profesjonalnych firmach, które się zajmują jego usuwaniem oraz możliwościach wspierania tego procesu" - powiedział Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Podczas seminariów swoje doświadczenia będą prezentować przedstawiciele samorządów, m.in. Lublina.

W Lublinie w ub. roku usunięto ponad 200 ton wyrobów azbestowych, kilka razy więcej niż w poprzednich latach. Łącznie zutylizowano dotychczas 400 ton - poinformował Marcin Rycaj z lubelskiego ratusza.

"To ciągle kropla w morzu potrzeb. Według spisu z ub. roku mamy do usunięcia 5,8 tys. ton wyrobów azbestowych. Musimy zintensyfikować działania, aby je wszystkie zutylizować" - powiedział Rycaj. Pieniędzy na ten cel nie brakuje, wszystkie wnioski o demontaż i utylizację pokryć dachowych z eternitu zawierającego azbest są uwzględniane. W ub. roku na usuwanie azbestu w Lublinie wydano 130 tys. zł - dodał.

W ubiegłym roku ruszył prowadzony przez lubelski samorząd wojewódzki program usuwania wyrobów azbestowych finansowany z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Kosztem 1,3 mln zł zutylizowano 2,6 tys. ton azbestu. W tym roku planowane jest usunięcie ok. 8 tys. ton tego materiału. Mamy na ten cel 12 mln zł. Będzie jeszcze uzupełniający nabór wniosków o usunięcie azbestu w dniach od 4 do 8 marca" - powiedział dyrektor biura projektu Dariusz Król.

"Wniosków byłoby więcej, ale ograniczeniem są koszty położenia nowego dachu, które musi pokryć właściciel domu" - przypomniał Król.

Polsko-szwajcarski program usuwania azbestu na Lubelszczyźnie ma być realizowany do 2016 r. Jego łączny koszt to ponad 45 mln zł, z czego 85 proc. stanowią środki pochodzące ze Szwajcarii, a pozostałe 15 proc. z budżetu województwa lubelskiego. Usuwanie azbestu finansowane jest też z NFOŚiGW.

Przeprowadzona w 2009 r. inwentaryzacja wyrobów azbestowych wykazała, że w woj. lubelskim jest ich ok. 800 tys. ton. Zdecydowana większość to eternitowe pokrycia prywatnych budynków mieszkalnych i gospodarczych, głównie na wsi. Zgodnie z rządowym programem wyroby azbestowe w całym kraju mają być zutylizowane do 2032 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!