Partnerzy portalu

Marszałek woj. śląskiego na COP27: uzależnienie państw od paliw kopalnych niesie zagrożenia

- Dla regionów, takich jak Województwo Śląskie, pilnym zadaniem jest jak najszybsze stworzenie alternatyw rozwojowych celem złagodzenia skutków transformacji w wymiarze społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Te alternatywy tworzymy m.in. w energetyce, ICT, medycynie, zielonej gospodarce i przemysłach wschodzących. Powinien temu także towarzyszyć ułatwiony dostęp do technologii i wiedzy z myślą o wspieraniu powszechnego stosowania rozwiązań adaptacyjnych – mówił podczas COP27 marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
  • Marszałek Jakub Chełstowski otrzymał zaproszenie do przedstawienia swoich poglądów oraz stanowiska Komitetu Regionów podczas dialogu na temat klimatu i energii.
  • Województwo Śląskie jest podczas szczytu klimatycznego największym regionem węglowym w Europie.
  • Jak zaznaczył marszałek województwa, celem uczestnictwa w COP 27 jest umożliwienie regionom europejskim kreowania polityki klimatycznej. Samorządy, w tym także regionalne, powinny mieć znacznie więcej swobody w tej materii niż dotychczas.

Jednym z priorytetów COP27 jest osiągnięcie postępu w realizacji globalnego celu dotyczącego adaptacji. Uczestniczący w konferencji przedstawiciele Starego Kontynentu starają się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Unia Europejska może osiągnąć postęp w tym zakresie i zwiększyć wsparcie dla krajów i osób narażonych na skutki zmiany klimatu.

Czytaj też: COP27. Samorządy chcą mieć decyzyjny głos w walce ze zmianami klimatu

Śląski marszałek jest delegatem Europejskiego Komitetu Regionów na trwający w Egipcie szczyt klimatyczny ONZ. Chełstowski wystąpił podczas ramowej konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, był uczestnikiem toczącego się w ramach Szczytu Dialogu na temat Klimatu i Energii.

Chełstowski był uczestnikiem toczącego się w ramach Szczytu Dialogu na temat Klimatu i Energii.(fot.slaskie.pl)
Chełstowski był uczestnikiem toczącego się w ramach Szczytu Dialogu na temat Klimatu i Energii.(fot.slaskie.pl)

"Gdyby samorządy naprawdę miały kompetencje do wdrażania zmian, ich rola byłaby wpisana w poszczególne polityki i ustawy, a także gdyby było finansowanie na wspieranie neutralności klimatycznej w ramach samorządów, zmiany byłyby skuteczniejsze" - przekonywał marszałek. "Żeby realizować ambitne cele klimatyczne, postulujemy, aby regiony miały wpływ na ich realizację i aby otrzymywały na to finansowanie" - dodał.

Regiony węglowe potrzebują alternatywy

Chełstowski ocenił, że województwo śląskie, jako największy region węglowy w Europie, ma tu do odegrania dużą rolę.

"Dla regionów takich jak woj. śląskie pilnym zadaniem jest jak najszybsze stworzenie alternatyw rozwojowych w celu złagodzenia skutków transformacji w wymiarze społecznym, środowiskowym i gospodarczym" - podkreślił szef regionalnego samorządu.

Taką alternatywę - jak wskazał marszałek - regionalne władze na Śląsku starają się tworzyć m.in. w energetyce, informatyce, medycynie, zielonej gospodarce i przemysłach wschodzących.

"Powinien temu także towarzyszyć ułatwiony dostęp do technologii i wiedzy z myślą o wspieraniu powszechnego stosowania rozwiązań adaptacyjnych" - dodał marszałek województwa.

Zaakcentował wyjątkową pozycję regionów i miast jako siły napędowej działań na rzecz klimatu na szczeblu lokalnym.

- Chcę podkreślić wyjątkową pozycję regionów i miast, jako siły napędowej do realizacji działań na rzecz klimatu na szczeblu lokalnym, a także gotowość do współpracy z instytucjami europejskimi i stronami Porozumienia Paryskiego na rzecz dalszej wielopoziomowej współpracy na drodze do osiągnięcia COP27 i później. Jestem przekonany, że powodzenie porozumienia paryskiego oraz Europejskiego Zielonego Ładu zależy od skutecznego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron. Tylko działając razem osiągniemy cele Porozumienia Paryskiego – mówił Jakub Chełstowski.

Marszałek śląski: dążenie UE do neutralności energetycznej powinno przyspieszać

Jakub Chełstowski ocenił, że trwająca za wschodnią granicą Polski wojna i jej skutki pokazały, iż dążenie do neutralności energetycznej powinno przyspieszać, a uzależnienie Europy od paliw kopalnych (nie tylko węgla, ale i gazu) naraża państwa europejskie na zagrożenia ekonomiczne i klimatyczne.

Marszałek woj. śląskiego opowiedział się za wzmożeniem presji na czynniki decyzyjne w sprawie skutecznego przeciwdziałania kryzysom klimatycznym, zaś rządy państw - jak zaznaczał - powinny wsłuchiwać się w tym zakresie także w głosy płynące z regionów. Chełstowski akcentował również konieczność porozumienia ponad podziałami w kwestii finansowania zadań płynących z polityki klimatycznej.

Podczas swojego wystąpienia na forum COP27 marszałek zaakcentował gotowość woj. śląskiego do włączenia się w działania na rzecz ochrony klimatu i szerokiego procesu sprawiedliwej transformacji.

"Śląskie, jako istotny region gospodarczy w Polsce, w którym produkcja energii w około trzech czwartych oparta jest na węglu, zdaje sobie sprawę z nieuchronności procesu transformacji energetycznej i zwiększenia gotowości do sprostania wyzwaniom klimatycznym. Dlatego wspieramy i realizujemy unijne działania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zmierzające do tego, aby Europa stała się pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050 r." - zadeklarował marszałek, cytowany przez biuro prasowe katowickiego urzędu.

"Jako przedstawiciel Europejskiego Komitetu Regionów chcę mocno podkreślić duże zaangażowanie oraz ważną rolę władz lokalnych i regionalnych w zwiększeniu ambicji obniżenia emisji gazów cieplarnianych oraz realizacji celów adaptacyjnych i łagodzących. Widzimy potrzebę formalnego uwzględnienia wkładów w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych ustalonych na poziomie regionalnym i lokalnym w celu uzupełnienia wkładów krajowych, oraz potrzebę formalnego uznania ograniczania emisji gazów cieplarnianych przez władze lokalne i regionalne na całym świecie, monitorowania tego ograniczania i zachęcania do niego" - mówił Jakub Chełstowski.

Rola miast i regionów kluczowa w przyspieszeniu sprawiedliwej transformacji

Jego zdaniem, "rola miast i regionów jest kluczowa w przyspieszeniu sprawiedliwej transformacji klimatycznej i dostosowaniu jej do lokalnych i regionalnych potrzeb".

"Jednocześnie widzimy pilną potrzebę współpracy organizacji międzynarodowych i krajów z władzami lokalnymi i regionalnymi w celu dalszego włączania adaptacji do planowania lokalnego i regionalnego. W związku z tym apeluję o formalne uwzględnienie wkładu władz regionalnych i lokalnych w przystosowanie się do zmiany klimatu w celu uzupełnienia krajowych planów działania i wkładów ustalonych na poziomie krajowym" - dodał marszałek woj. śląskiego.

Przypomniał, że zgodnie z przyjętym przez Europejski Komitetu Regionów stanowiskiem, władze lokalne i regionalne są kluczowym podmiotem w procesie przygotowania i dostarczania rozwiązań adaptacyjnych i łagodzących, związanych z polityką klimatyczną. Odpowiadają one za wdrożenie 70 proc. działań służących złagodzeniu zmiany klimatu i 90 proc. zadań polegających na dostosowaniu się do jej skutków.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!