Partnerzy portalu

Miasta chcą być zielone, więc będą miały co robić

  • KO
  • 31 marca 2022 - 08:19
Jakie będą miasta przyszłości, a jakie są już teraz? Czy Polska nadąża za światem w tej przemianie? O nowych trendach w ekoprojektowaniu miast rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2022 roku w Katowicach.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Nowe trendy w ekoprojektowaniu miast są odpowiedzią na wyzwania i potrzeby związane z kryzysem klimatycznym i środowiskowym.
  • Spory wpływ wywarła na nie pandemia, pokazując co tak naprawdę jest nam potrzebne do życia oraz rosnąca świadomość społeczna - potrzeba uczestnictwa i sprawczości wyrażana przez mieszkańców.
  • O tym jak sprawić, by nasze miasta były coraz bardziej zielone będziemy rozmawiać podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w kwietniu w Katowicach. Rejestracja już trwa.

Efektywność energetyczna, zrównoważona mobilność, gospodarka cyrkularna, zazielenianie, rozwiązania oparte na przyrodzie (Nature Based Solutions - NBS), adaptacja do zmian klimatu - to trendy, które zmieniają nasze miasta już dziś. To, co wczoraj było rewolucją, dziś jest innowacją, ale jutro będzie normą - uważają eksperci i aktywiści. 

Włodzimierz Nowak, poznański aktywista miejski ze Stowarzyszenia Urbanator, mówił niedawno w rozmowie z PortalemSamorzadowy.pl: - Przyszłość polskich miast jest spóźniona. Jak powiedział po 10 latach przyglądania się im znany duński urbanista prof. Jan Gehl: „nie musicie już oglądać się na Zachód, gdyż już popełniliśmy wszystkie błędy”. Trudno nie przyznać mu racji. Polskie miasta napełnione rosnącymi budżetami „poszalały” w XXI wieku, choć tempo rozwoju Polski na tle Europy Środkowo-Wschodniej było bardzo dobre. Jednak na przykładzie dużych miast najlepiej widać, że nasze rozumienie, jak nadganiać zapóźnienia cywilizacyjne, stało się silną barierą rozwojową.

Musimy nadrabiać zaległości

Co się zmieniło już, a co się zmienia? Jaki wpływ na zarządzanie miastem, zagospodarowanie przestrzenne i projektowanie przyniósł Europejski Zielony Ład? - o tym porozmawiają uczestnicy dyskusji "Zielone miasto", która będzie miała miejsce 26 kwietnia 2022 r. w godz. 11.30-13.00

Mowa będzie także o drodze miast do zeroemisyjności, wyzwaniach dla systemów komunikacji, czy nowym obliczu smartcity 3.0. Nie zabraknie tematu rewitalizacji miast i przyrody w mieście, a także ewolucji oczekiwań mieszkańców co do jakości życia. Kolejnym poruszanym aspektem będzie odporność miast na zmiany klimatu.

W dyskusji wezmą udział m.in. Justyna Glusman, ekspert ds. transformacji ekologicznej miast, członek rady programowej Kongresu Obywatelskiego, Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry i Anna Papka, Public Policy Manager – Sustainability CEE, Amazon. Poprowadzi ją  Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Pełna agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest tutaj

KOMENTARZE1

  • Kama 2022-04-02 08:05:11
    Rewelacyjny nagłówek :D Sama prawda. Coraz większe jest zainteresowanie opracowaniem Adaptacji miast do zmian klimatu. Bez odgórnych regulacji ciężko byłoby wyegzekwować takie ruchy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!