Partnerzy portalu

Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu. 44 miasta podjęły wyzwanie Ministerstwa Środowiska

  • AW/PAP
  • 9 stycznia 2019 - 12:37 | Aktualizacja: 9 stycznia 2019 - 12:43
-  Projekt ze względu na skalę i zakres jest unikalną i jedyną tego typu inicjatywą w Europie, gdzie ministerstwo wspiera lokalne władze i jednostki administracyjne, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu - podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk.
  • - Powinniśmy przygotowywać się do zmian klimatu, niezależnie od tego, w jakim procencie przyczynia się do nich człowiek; trzeba obrazowo wytłumaczyć ludziom potrzebę ograniczenia emisji - mówił w środę prezydent Andrzej Duda na konferencji z przedstawicielami miast.
  • Na spotkaniu podsumowano projekt Ministerstwa Środowiska "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców".
  • - 44 miasta, które współpracują z Ministerstwem Środowiska i Instytutem Ochrony Środowiska opracowały plany adaptacji do zmian klimatu - powiedział w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że do zmian klimatu dochodziło także przed pojawieniem się człowieka na ziemi. Jednakże dodał, że trzeba szukać rozwiązań, które zabezpieczają obywateli przed negatywnymi skutkami tych zmian, a także wytłumaczyć ludziom, dlaczego trzeba zmienić niektóre zachowania.

Przywołał też swoją rozmowę z byłym gubernatorem Kaliforni Arnoldem Schwarzeneggerem na temat zmian klimatu. Według Dudy, Amerykanin na podstawie wieloletnich doświadczeń walki ze smogiem w tym stanie przekonywał, że zwykłym ludziom trudno jest zrozumieć potrzebę ograniczania emisji CO2, gdyż jest to zbyt abstrakcyjne, natomiast problem smogu i zapylenia jest odczuwalny dla każdego. Dlatego warto zachęcać ludzi, by ograniczyli np. palenie w kominku, zmieniali ogrzewanie na bardziej ekologiczne czy przesiedli się z samochodu na rower czy do autobusu.

- Myślę, że nie jest to także jak na nasze dzisiejsze polskie standardy zły pomysł. To także jest droga do ograniczania emisji CO2 właśnie poprzez (ograniczanie) spalania, czyli patrząc z punktu widzenia miejskiego, pyłów zawieszonych. Sądzę, że to jest jakaś droga do ochrony klimatu - podkreślił prezydent.

Mówił też o roli rozwoju elektromobilności w ograniczaniu zanieczyszczenia w miastach, podkreślając, że Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wprowadzanie elektrycznej komunikacji miejskiej.

- Oczywiście chcemy dalej się rozwijać, chcemy nie tylko żeby w Polsce były autobusy elektryczne, ale także żeby w Polsce było jak najwięcej samochodów elektrycznych, żeby likwidować to zagrożenie (zanieczyszczenia powietrza) - powiedział Andrzej Duda.

Czytaj też: Związek Miast Polskich chce zmian w ustawie o elektromobilności oraz ustawie o ochronie przyrody

Wśród przyczyn problemów z zanieczyszczaniem środowiska w miastach prezydent wskazał m.in. "fatalną gospodarkę przez ostatnie dziesięciolecia, jeżeli chodzi o plany zagospodarowania przestrzennego".

- W momencie kiedy zniknęły dawne korytarze wietrzenia miast, zostały w wielu przypadkach zabudowane, przysłonięte. To także jest przyczyna, że dzisiaj miasta takie jak Kraków trudniej się wietrzą, trudniej jest usunąć zanieczyszczenia, które się nad miastem gromadzą - zaznaczył.

Prezydent ocenił, że miejskie plany adaptacji do zmian klimatu to "dążenie do nowoczesnego, innowacyjnego państwa". Wskazał, że to przejawiać się będzie m.in. w konstruowaniu nowoczesnej przestrzeni miejskiej przyjaznej środowisku, odpornej na negatywne zmiany klimatu.

44 miasta podjęły wyzwanie

- Podsumowujemy opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - mówił minister. - Projekt ten, realizowany przez resort środowiska i Instytut Ochrony Środowiska, ale przede wszystkim przez miasta, które podjęły to wyzwanie, jest projektem, który ma wdrożyć, ale też pokazać, jak powinna wyglądać nasza przestrzeń zurbanizowana w zmieniających się warunkach klimatycznych - podkreślił minister. - Projekt ze względu na skalę i zakres jest unikalną i jedyną tego typu inicjatywą w Europie, gdzie ministerstwo wspiera lokalne władze i jednostki administracyjne, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu

Kowalczyk przypomniał podczas konferencji, że o zmianach klimatu "bardzo dużo ostatnio mówiono". Jak mówił, wzrost temperatury powoduje dużo nieprzyjemnych skutków ubocznych, to m.in. długotrwałe susze i upały, szczególnie dokuczliwe w dużych miastach. Ale też gwałtowane ulewy, a miejsca zurbanizowane, są szczególnie wrażliwe. "Wszak mamy na terenach miast bardzo dużo zabetonowanych terenów" - zaznaczył.

"Bardzo się cieszę, że 44 miasta, które współpracują z Ministerstwem Środowiska i Instytutem Ochrony Środowiska, opracowały plany adaptacji do zmian klimatu. Mam nadzieję, że te plany dzięki wysiłkom władz miast i wysiłkom zespołów doprowadzą tego, że mamy w tej chwili przedstawiony harmonogram, wiemy, co należy zrobić, co należy stosować" - podkreślił.

Szef resortu środowiska dodał, że "plany są tyle warte, ile warta jest później ich realizacja, która będzie wymagała bardzo istotnych nakładów finansowych i inwestycji rzeczowych" - podkreślił minister Kowalczyk.

Przypomnijmy, w ramach realizacji projektu MPA przeprowadzono w sumie 132 warsztaty.

- Warsztat były miejscem na otwartą dyskusję, wymianę doświadczeń i poznanie sugestii mieszkańców dotyczących działań zwiększających bezpieczeństwo i komfort życia w mieście w warunkach zmieniającego się klimatu. Udział kluczowych interesariuszy w warsztatach umożliwił pozyskanie informacji na temat specyfiki miasta, jego wyzwań, oczekiwań mieszkańców oraz możliwych opcji adaptacji - mówiła w ubiegłym roku Barbara Rajkowska, kierownik projektu.

Zaproponowane projekty dotyczą zmniejszenia zużycia energii, czy odporności na ekstremalne warunki pogodowej, jak burze i powodzie.Wśród samorzadow bioracych udzial w programie sa m.in: Łódź, Kraków, Bydgoszcz, Katowice, Gdańsk, szczecin, Bielsko-Biala, Olsztyn.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!