PARTNER PORTALU

Mieszkańcy Pomorza najaktywniej starają się o dotacje z „Czystego Powietrza”

  • PW    21 czerwca 2022 - 11:54
Mieszkańcy Pomorza najaktywniej starają się o dotacje z „Czystego Powietrza”
Najaktywniej wnioski o wymianę kopciuchów składali mieszkańcy Pucka (Fot. gmina.puck.pl)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy opublikowały najnowszy ranking gmin w programie „Czyste Powietrze", obejmujący dane z I kwartału 2022 r. Aż 7 pomorskich gmin znalazło się w pierwszej dziesiątce, a na ich czele Puck.
  • Największą aktywność w składaniu wniosków do programu wykazali mieszkańcy pomorskiego Pucka, a następnie gminy Stare Pole (również pomorskie) oraz śląskich Goczałkowic-Zdroju.
  • - Nowi liderzy rankingu potwierdzają, że zarówno w polskich samorządach, jak i w polskich domach, dynamicznie rośnie świadomość tego, że troska o czyste powietrze jest powinnością każdego z nas - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
  • Niestety, spośród wszystkich 2477 polskich gmin, tylko w 11 złożono więcej niż 100 wniosków. Powyżej 20 wniosków złożono w zaledwie co piątej gminie.

W podsumowaniu za I kwartał 2022 r. dotyczącym aktywności mieszkańców w składaniu wniosków na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku (liczba wniosków w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy), pomorski Puck wyprzedził gminę Stare Pole z tego samego regionu oraz Goczałkowice-Zdrój w woj. śląskim. Z racji tego, że aż 7 gmin z woj. pomorskiego znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia, Pomorze jest liderem wśród regionów.

Pod względem liczby wniosków złożonych ogółem, najlepszym wynikiem może się pochwalić Rybnik - 291, przed Łodzią -193 i Bielsko-Białą - 159. Niestety na 2477 funkcjonujących w Polsce gmin, tylko w jedenastu mieszkańcy złożyli więcej niż 100 wniosków, a jedyne w co piątek gminie jest to więcej niż 20 wniosków.

W IV kwartale 2021 r. zwycięzcą rankingu była śląska gmina Jejkowice. Przez ostatnie 3 miesiące minionego roku złożono też rekordową liczbę ponad 53,6 tys. wniosków na wyminę kopciuchów, a w całym 2021 ponad 184 tys., czyli ponad dwa razy więcej niż w roku 2020.

Rośnie świadomość i troska o czyste powietrze 

- Nowi liderzy rankingu potwierdzają, że zarówno w polskich samorządach, jak i w polskich domach, dynamicznie rośnie świadomość tego, że troska o czyste powietrze jest powinnością każdego z nas. Cieszy fakt, że do Śląska, który zwyczajowo był prymusem walki o błękitne niebo bez smogu, dołączają nowe, dotychczas mniej aktywne regiony, takie jak Pomorze – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - To dobry prognostyk dla osiągania kolejnych celów na drodze wspólnej walki o czyste powietrze i zdrowsze życie każdego z nas – dodaje.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski podkreśla, że samorządy są dla Funduszu kluczowym partnerem w zachęcaniu właścicieli domów jednorodzinnych do głębokiej termomodernizacji i wymiany kopciuchów na ekologiczne systemy ogrzewania.

- To one są najbliżej potencjalnych beneficjentów, są też najbardziej wiarygodnym źródłem informacji i rekomendacji dla lokalnych społeczności. Nasze wspólne starania to gwarancja nie tylko efektów środowiskowych, ale zdrowotnych i finansowych, zarówno dla gmin, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. Dlatego z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim samorządom za dotychczasową współpracę i liczę na jeszcze lepsze wyniki rankingów w kolejnych kwartałach - zaznacza wiceprezes Mirowski.

Samorząd pomaga mieszkańcom

NFOŚiGW zwraca uwagę, że całkiem dobrze radzi sobie województwo śląskie, w którym od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje zakaz użytkowania kopciuchów. W pierwszej pięćdziesiątce rankingu za I kwartał znalazło się 12 gmin z tego regionu, a biorąc pod uwagę łączną liczbę wniosków to właśnie mieszkańcy śląskiego złożyli ich najwięcej - 6397.

Na drugim końcu znajduje się woj. podkarpackie, w którym choć obowiązują takie same przepisy antysmogowe, to najaktywniejsza gmina (Kuryłówka) zajmuje dopiero 231. miejsce.

- Liczba złożonych wniosków w programie „Czyste Powietrze" jest ściśle związana z aktywnością samorządów. Tam, gdzie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie aktywnie pomagają mieszkańcom, już teraz widać efekty. Dlatego też Polski Alarm Smogowy zachęca wszystkie gminy do tworzenia punktów obsługi beneficjenta i zatrudniania ekodoradców, którzy pomogą mieszkańcom poprawić efektywność energetyczną domu i wypełnić wniosek o dotację do Czystego Powietrza – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj Kto najsprawniej likwiduje kopciuchy?

Z początkiem 2023 r. przepisy zakaz korzystania z najbardziej emisyjnych kotłów zacznie obowiązywać w kolejnych trzech województwach: małopolskim, mazowieckim i łódzkim. Spośród nich najlepiej radzi sobie Małopolska – 7 gmin z w czołowej „50” oraz drugie za Śląskim miejsce pod względem łącznej liczby wniosków w I kwartale - 5000. W przypadku Mazowsza i woj. łódzkiego w pierwszej „50” mają tylko po jednym przedstawicielu.

Coraz większa popularność pomp ciepła

Zmienia się popularność poszczególnych źródeł ciepła w „Czystym Powietrzu". W ciągu pierwszych 3 lat funkcjonowania programu największym powodzeniem cieszyły się kotły gazowe.

Zobacz też Co drugi wniosek wadliwy. "Czyste powietrze" ugrzęzło w papierach.

- Od początku bieżącego roku popularność tego rodzaju ogrzewania zaczęła jednak gwałtownie spadać – od 47 proc. w styczniu do zaledwie 26 proc. w kwietniu, a właściciele „kopciuchów", zamiast ogrzewania gazowego, coraz częściej wybierali pompy ciepła. Urządzenia te odnotowały ogromny wzrost popularności – od stycznia 2021 r. do kwietnia 2022 r. była to zmiana z 17 do 49 proc.! Rosnące zainteresowanie pompami ciepła to bardzo dobra wiadomość. Rozwiązanie to w połączeniu z termomodernizacją budynku i fotowoltaiką skutkuje nie tylko wymiernymi korzyściami dla środowiska, ale również dla portfeli gospodarstw domowych – podkreśla NFOŚiGW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!