Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy opublikowały najnowszy ranking gmin w programie „Czyste Powietrze", obejmujący dane z I kwartału 2022 r. Aż 7 pomorskich gmin znalazło się w pierwszej dziesiątce, a na ich czele Puck.
W podsumowaniu za I kwartał 2022 r. dotyczącym aktywności mieszkańców w składaniu wniosków na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku (liczba wniosków w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy), pomorski Puck wyprzedził gminę Stare Pole z tego samego regionu oraz Goczałkowice-Zdrój w woj. śląskim. Z racji tego, że aż 7 gmin z woj. pomorskiego znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia, Pomorze jest liderem wśród regionów.
Pod względem liczby wniosków złożonych ogółem, najlepszym wynikiem może się pochwalić Rybnik - 291, przed Łodzią -193 i Bielsko-Białą - 159. Niestety na 2477 funkcjonujących w Polsce gmin, tylko w jedenastu mieszkańcy złożyli więcej niż 100 wniosków, a jedyne w co piątek gminie jest to więcej niż 20 wniosków.
- Nowi liderzy rankingu potwierdzają, że zarówno w polskich samorządach, jak i w polskich domach, dynamicznie rośnie świadomość tego, że troska o czyste powietrze jest powinnością każdego z nas. Cieszy fakt, że do Śląska, który zwyczajowo był prymusem walki o błękitne niebo bez smogu, dołączają nowe, dotychczas mniej aktywne regiony, takie jak Pomorze – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - To dobry prognostyk dla osiągania kolejnych celów na drodze wspólnej walki o czyste powietrze i zdrowsze życie każdego z nas – dodaje.
Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski podkreśla, że samorządy są dla Funduszu kluczowym partnerem w zachęcaniu właścicieli domów jednorodzinnych do głębokiej termomodernizacji i wymiany kopciuchów na ekologiczne systemy ogrzewania.
- To one są najbliżej potencjalnych beneficjentów, są też najbardziej wiarygodnym źródłem informacji i rekomendacji dla lokalnych społeczności. Nasze wspólne starania to gwarancja nie tylko efektów środowiskowych, ale zdrowotnych i finansowych, zarówno dla gmin, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. Dlatego z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim samorządom za dotychczasową współpracę i liczę na jeszcze lepsze wyniki rankingów w kolejnych kwartałach - zaznacza wiceprezes Mirowski.
NFOŚiGW zwraca uwagę, że całkiem dobrze radzi sobie województwo śląskie, w którym od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje zakaz użytkowania kopciuchów. W pierwszej pięćdziesiątce rankingu za I kwartał znalazło się 12 gmin z tego regionu, a biorąc pod uwagę łączną liczbę wniosków to właśnie mieszkańcy śląskiego złożyli ich najwięcej - 6397.
Na drugim końcu znajduje się woj. podkarpackie, w którym choć obowiązują takie same przepisy antysmogowe, to najaktywniejsza gmina (Kuryłówka) zajmuje dopiero 231. miejsce.
- Liczba złożonych wniosków w programie „Czyste Powietrze" jest ściśle związana z aktywnością samorządów. Tam, gdzie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie aktywnie pomagają mieszkańcom, już teraz widać efekty. Dlatego też Polski Alarm Smogowy zachęca wszystkie gminy do tworzenia punktów obsługi beneficjenta i zatrudniania ekodoradców, którzy pomogą mieszkańcom poprawić efektywność energetyczną domu i wypełnić wniosek o dotację do Czystego Powietrza – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Czytaj Kto najsprawniej likwiduje kopciuchy?
Z początkiem 2023 r. przepisy zakaz korzystania z najbardziej emisyjnych kotłów zacznie obowiązywać w kolejnych trzech województwach: małopolskim, mazowieckim i łódzkim. Spośród nich najlepiej radzi sobie Małopolska – 7 gmin z w czołowej „50” oraz drugie za Śląskim miejsce pod względem łącznej liczby wniosków w I kwartale - 5000. W przypadku Mazowsza i woj. łódzkiego w pierwszej „50” mają tylko po jednym przedstawicielu.
Zmienia się popularność poszczególnych źródeł ciepła w „Czystym Powietrzu". W ciągu pierwszych 3 lat funkcjonowania programu największym powodzeniem cieszyły się kotły gazowe.
Zobacz też Co drugi wniosek wadliwy. "Czyste powietrze" ugrzęzło w papierach.
- Od początku bieżącego roku popularność tego rodzaju ogrzewania zaczęła jednak gwałtownie spadać – od 47 proc. w styczniu do zaledwie 26 proc. w kwietniu, a właściciele „kopciuchów", zamiast ogrzewania gazowego, coraz częściej wybierali pompy ciepła. Urządzenia te odnotowały ogromny wzrost popularności – od stycznia 2021 r. do kwietnia 2022 r. była to zmiana z 17 do 49 proc.! Rosnące zainteresowanie pompami ciepła to bardzo dobra wiadomość. Rozwiązanie to w połączeniu z termomodernizacją budynku i fotowoltaiką skutkuje nie tylko wymiernymi korzyściami dla środowiska, ale również dla portfeli gospodarstw domowych – podkreśla NFOŚiGW.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!