Partnerzy portalu

Miliony na zielone przedsięwzięcia

Kanalizacja, termomodernizacja, likwidacja składowisk niebezpiecznych odpadów oraz edukacja ekologiczna – na realizację ponad 700 przedsięwzięć trafiło w 2011 r. do woj. kujawsko-pomorskiego prawie 107 mln zł.
Z dotacji i pożyczek korzystają samorządy lokalne, instytucje, szkoły oraz przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (zabierz głos/oceń prezydenta) jest finansowany za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego (zabierz głos/oceń marszałka).

Środki na działanie WFOŚiGW pochodzą z opłat środowiskowych, czyli podatku ekologicznego, płaconego przez firmy i instytucje z regionu. Jest on proporcjonalny do sposobu, w jaki korzystają ze środowiska – najwięcej płacą podmioty generujące najwięcej odpadów, ścieków i gazów. W Kujawsko-Pomorskiem wpływy z opłat środowiskowych za ubiegły rok wyniosły ponad 102 miliony złotych. Z tej sumy, zgodnie z prawem, 28,3 mln złotych przekazaliśmy gminom, 10,1 mln złotych powiatom, 22 mln złotych Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 40,7 mln złotych Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Wspierane przez fundusz przedsięwzięcia służą ochronie środowiska przed negatywnym wpływem aktywności człowieka. Realizujemy je z myślą o przyszłości naszych dzieci i wnuków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ubiegłym roku wsparcie WFOŚiGW trafiło na realizację ponad 700 różnego rodzaju proekologicznych przedsięwzięć. Najwięcej z nich, ponad 300, dotyczyło projektów związanych z edukacją ekologiczną – różnego rodzaju konkursów, wydawnictw poświęconych ochronie przyrody oraz imprez, kursów i zajęć z tematyki ekologii.

Największe środki, ponad 53 miliony złotych, trafiły na pożyczki na przedsięwzięcia związane z ochroną wód. To wsparcie inwestycji dotyczących głównie budowy kanalizacji oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Inne inwestycje realizowane dzięki dotacjom i pożyczkom z WFOŚIGW to między innymi: termomodernizacja budynków, likwidacja składowisk niebezpiecznych odpadów oraz zakup śmieciarek i specjalistycznego sprzętu do ratownictwa chemicznego.

Przekazywane przez WFOŚIGW bezzwrotne dotacje, mogą pokryć nawet do 90 procent kosztów realizowanego przedsięwzięcia. W 2011 roku WFOŚIGW przeznaczył na ten cel ponad 20 milionów złotych.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!