Partnerzy portalu

Modernizacja oczyszczalni w Jurczycach poprawi jakość wody Bystrzycy

  • PAP
  • Opublikowano: 12 sierpnia 2014 - 12:01 | Zaktualizowano: 12 sierpnia 2014 - 12:12
Dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków w Jurczycach w gminie Kąty Wrocławskie jakość wody Bystrzycy się polepszy. Podpisano umowę na dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych. Modernizacja będzie kosztowała 13,6 mln zł.

Podpisana umowa między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu a Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kątach Wrocławskich przewiduje dofinansowanie tego projektu z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości 5,8 mln zł.

Czytaj też:  Zarządcy kąpielisk uwaga na sinice

Jak powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa, dzięki modernizacji oczyszczalnia ścieków w Jurczycach będzie spełniać unijne normy, m.in. dotyczące zmniejszenia zawartości azotu o blisko 70 proc. i fosforu o ponad 50 proc. w ściekach komunalnych. "ciekia Skorupa.

Czytaj też:  Poprawią jakość wody w Dzierżonowie

Według niego nadmiar fosforu w tej rzece pochodzi ze ścieków bytowo-gospodarczych, zawierających m.in. detergenty. Natomiast do wzrostu ilości azotu przyczynia się m.in. nawożenie ziemi uprawnej. Silne opady deszczu mogą łatwo wypłukiwać azot zawarty w nawozach. Efektem jest nadmierne użyźnienie, które powoduje zakwity glonów i wyczerpanie zasobów tlenu w wodzie. Obecnie zakład w Jurczycach przetwarza 2 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę. Po zakończeniu prac jego przepustowość wzrośnie o 900 m sześc. Powstające osady zostaną wykorzystane m.in. do rekultywacji gruntów rolniczych, a także do upraw roślin przeznaczonych do produkcji kompostu.

Przedsięwzięcie zostanie zakończone w 2015 r. W dalszych planach jest dalsza rozbudowa zakładu i osiągnięcie przepustowości ponad 3,5 tys. m sześc. ścieków na dobę, co pozwoli na skanalizowanie południowej części gminy Kąty Wrocławskie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!