Na klimat tego nie zrzucimy. Bez zmian systemowych polskie rzeki będą umierać

Po kryzysie, który wywołała ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze, eksperci organizacji wzięli pod lupę system zarządzania rzekami w Polsce (fot. PAP/Marcin Bielecki)
- Rzeki traktowane jak odbiorniki ścieków, potencjalne szlaki transportowe i źródło wody dla przemysłu i energetyki. Tymczasem to przede wszystkim źródło wody pitnej i wyjątkowe ekosystemy. Pieczę nad nimi powinien sprawować minister klimatu i środowiska, a nie infrastruktury - mówi Jacek Engel z Fundacji Greenmind.
- W przeddzień Światowego Dnia Wody organizacje pozarządowe ClientEarth, Frank Bold, Greenmind, OTOP i WWF Polska opublikowały „Białą księgę polskich rzek”.
- Wskazały ich zdaniem absurdalne przepisy, które doprowadziły do katastrofy ekologicznej na Odrze, a także przedstawiły rekomendacje zmian koniecznych do zapewnienia realnej ochrony wód.
- Światowy Dzień Wody obchodzony 22 marca to okazja do zwrócenia uwagi opinii publicznej na kwestie związane z ogólnym problemem deficytu wody. Żywiecczyzna to region, gdzie ekstremalne susze i powodzie są mocno odczuwalne.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE2
-
Zeghar
2023-03-22 16:22:15
Hmm jakoś nie zgrywają mi się stwierdzenia tej bandy z tym co słyszę od osób korzystających z pozwoleń na odprowadzanie ścieków do Odry. Za dobrze pamiętam jak narzekali w przeszłości na niskie stany ograniczające bądź wręcz uniemożliwiające im spuszczanie swojej wody.
-
Przemysław Antoniewicz
2023-03-22 09:55:51
Zasalanie wód jak na Odrze to jedna strona medalu, a brak retencji na dużych i małych ciekach wodnych to druga strona tego samego problemu. Za czasów mej młodości Odra była głębsza bo funkcjonowały urządzenia hydrotechniczne, a o sinicach nikt nie słyszał pomimo gorszych parametrów oczyszczalni. Dzi... rozwiń