Partner portalu

Narwiański Park Narodowy przebudował kładkę edukacyjną za 3,6 mln zł

Zakończył się remont i przebudowa kładki edukacyjnej między wsiami Waniewo i Śliwno (Podlaskie) - jednej z najciekawszych atrakcji Narwiańskiego Parku Narodowego. Park przypomina jednak, że gdy na rzece Narew jest lód, kładka której elementami są też pływające pomosty, jest nieczynna.
  • Narwiański Park Narodowy utworzono w 1996 roku.
  • Najważniejszym walorem przyrodniczym parku jest unikatowy system rzeki Narew.
  • Nowa kładka jest dębowa i ma 1250 metrów długości.

Kładka o długości ponad kilometra została oddana do użytku we wrześniu 2008 roku. Jesienią 2017 roku została zamknięta, bo jej stan techniczny nie pozwalał na dalsze, bezpieczne użytkowanie. Budowę nowej udało się sfinansować z programu Infrastruktura i Środowisko, koszt całej inwestycji to 3,6 mln zł.

Nowa kładka jest dębowa (poprzednia była sosnowa) co na znacznie wydłużyć okres jej użytkowania. Ma 1250 metrów długości, składa się ze stałych pomostów drewnianych oraz pomostów pływających. Jak zapewnia Narwiański Park Narodowy (NPN), obecna kładka została tak skonstruowana, że możliwe będzie korzystanie z niej nawet przy bardzo niskich poziomach wód; zbudowano też m.in. trzy nowe przejścia dla zwierząt i tzw. dostrzegalnie ornitologiczne.

Kładka przeznaczona jest nie tylko dla pieszych, ale również dla rowerzystów, jednak pod warunkiem, że zsiądą z roweru i przeprowadzą go na drugą stronę. "Chodzi o bezpieczeństwo innych użytkowników" - oznajmiła Monika Olszewska z zespołu ds. udostępniania parku. Przypomniała, że kładka nie jest linią prostą, do tego wysokie trzciny mogą dodatkowo ograniczać widoczność tego, co czeka nas za zakrętem. "Dlatego prosimy, żeby te rowery prowadzić" - dodała Olszewska.

Zwróciła też uwagę, iż z kładki, która z każdej strony rozpoczyna się pływającymi pomostami, nie da się korzystać w czasie mrozów, gdy rzekę pokrywa lód. "Dostaliśmy takie wyraźne wytyczne od wykonawcy, że jeżeli będzie się pojawiało zlodzenie na kanałach, to lepiej te pomosty pływające unieruchomić, dlatego że może to zaszkodzić pływakom, które są pod spodem" - wyjaśniła.

Narwiański Park Narodowy utworzono w 1996 r. Obejmuje on obszar 6,8 tys. ha w dolinie Narwi, jego otulina to 15,4 tys. ha. 30 proc. powierzchni stanowią grunty Skarbu Państwa, pozostałe tereny to działki prywatne.

Najważniejszym walorem przyrodniczym parku jest unikatowy system rzeki Narew, która płynie na tym obszarze wieloma łączącymi i rozdzielającymi się korytami. Dolina Narwi jest również ważną ostoją ptaków wodno-błotnych oraz miejscem ich odpoczynku podczas wędrówek.

Nie ma dokładnych danych co do liczby turystów korzystających z kładki Waniewo-Śliwno. Park szacuje, że rocznie może to być około 10 tys. osób. Najwięcej osób odwiedza to miejsce od początku maja do końca wakacji.

Zobacz naszą najnowszą "Rządową ławę". Adam Sierak rozmawia z Piotrem Uścińskim, wiceministrem rozwoju i technologii

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!