Partnerzy portalu

NFOŚiGW będzie pomagał w wymianie pieców na bardziej ekologiczne

 • PAP/MIW
 • Opublikowano: 23 września 2017 - 12:24 | Zaktualizowano: 23 września 2017 - 12:42
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez współpracę z wojewódzkimi funduszami chce pomóc w wymianie pieców na te bardziej ekologiczne – poinformował prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda. Pierwsze umowy mogą zostać podpisane już w październiku.

Kujda wyjaśnił, że z uwagi na ogromną skalę przedsięwzięcia w skali całego kraju Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze względów organizacyjnych nie jest w stanie bezpośrednio dofinansowywać wymiany pieców u indywidualnych właścicieli nieruchomości. Dlatego chce zawierać umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które są bliżej potencjalnie zainteresowanych.

- Pomoc finansowa Narodowego Funduszu będzie możliwa jeśli będą chciały z nami współpracować wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z kilkoma funduszami - poinformował prezes NFOŚiGW.

Dodał, że pierwsze umowy mogą zostać podpisane podczas październikowych targów POL-ECO w Poznaniu (17-19 października).

Pytany o ewentualne zaangażowanie finansowe ze strony NFOŚiGW stwierdził, że jest trochę za wcześnie na podanie konkretnych kwot. Powiedział jednak, że w przedsięwzięcie miałby być również zaangażowany Bank Ochrony Środowiska (NFOŚiGW jest jego głównym udziałowcem).

Oznaczać to może, że oprócz ewentualnych dotacji mogą się też pojawić niskooprocentowane pożyczki do wymiany pieców.

Kujda przypomniał, że obecnie Fundusz prowadzi kilkanaście programów mających na celu ograniczenie zjawiska smogu i przeznacza na ten cel ok. 10 mld zł.

- Nabory do tych programów już trwają. Wspieramy finansowo: rozbudowę sieci ciepłowniczych, podłączenia domów do tych sieci, modernizację elektrociepłowni, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czy termomodernizację budynków. Dzięki temu zaoszczędzamy energię, zużywamy jej mniej i to są najbardziej efektywne działania antysmogowe - powiedział Kujda

KOMENTARZE6

 • Starszy 2018-09-13 22:06:29
  A ja dotacji na kocioł nie dostałem pomimo tego że aktualnie eksploatowany piec ma 21 lat i jest przewymiarowany. Ważniejsza była kolejność składania podań do urzędu. Od kilku lat boję się że piec padnie i jak to się stanie w tą zimę to kupię kopciucha a jak i kopciuchy nie będą w sprzedaży to trzeb...a szukać używki. I mała uwaga; kocioł 2m pow grzewczej, palę węglem i drewnem ale z komina dymek tylko przy rozpałce szczapą a tak to czysto;nie wiem czy inni palą że tak śmierdzi i dym się ściele ?. Myślę że duży wpływ ma wysokość komina (mój ma 11m) a najbardziej kopcą takie kotlownie-dostawki do ganka z kuminkami 4-metrowymi  rozwiń
 • kris 2018-04-11 10:38:45
  Do EKO: "Fanka ogrzewania na pellet" ale ściema reklamowa, kobieta to może być co najwyżej fanką ogrzewania gazem. Babka z pazurami ładuje worki z tym pelletem i wybiera popiół po czym musi umyć głowę bo zakurzyła włosy. Jak wymieniać to tylko na gaz i tyle w temacie.
 • Justyna 2017-10-16 23:07:45
  czasem zastanawiam się na czym naprawdę ludziom zależy. Z pewnością w trakcie wyboryu kotła kierują się ceną. Żyjemy w rzeczwistości konsumpcyjnej więc patrzymy na to co ile kosztuje. Czasem jednak pomijana jest jakość i na szalę idzie tylko cena. Mam od niedawna w życiu inne podejście, Zanim cokolw...iek kupię (nie mówię tu o patyczkach do uszu czy wacikach) rozważam zakup pod wieloma względami. Jeżeli chodzi o sprzęt AGD lub RTV czy kocioł na przykład. Wiem, że to zakup na wieeeelee lat. Dlatego po porządnej analizie wybrałam firmę KOSTRZEWA. Po trzech latach użytkowania kotła wiem, że to był wybór idealny. A jako argumentację mogę przedstawić wszelkie certyfikaty , które kotły tej formy posiadają. Ponado serwis! meeega! O każdej pporze dzwonisz i wiesz wszytko, przy okazji rozmawiasz z przemiłym konsultantem. Wiadomym jest, że za jakość się płaci, ale użyję tu słowa NIE PRZEPŁACA!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!