Partnerzy portalu

NIK: Tereny zielone na straconej pozycji w miastach. Deklaracje to jedno, praktyka drugie

  • pt
  • 20 kwietnia 2022 - 10:47
Obowiązujące przepisy wciąż nie chronią przed zabudową terenów zielonych spełniających w miastach istotne funkcje klimatyczne, wentylacyjne, czy hydrologiczne. Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, normy prawne regulujące od 18 lat planowanie i zagospodarowywanie przestrzenne zamiast wspierać zachowanie i powiększanie systemów przyrodniczych dopuszczają do ich postępującego i nieodwracalnego osłabiania.
  • Wśród miast kontrolowanych przez NIK, na koniec 2020 r. jedynie Chorzów był objęty planami miejscowymi w całości, Mikołów niemal w 100 procent , a Zamość w 99 procent .
  • Plany te są jednym instrumentem prawnym, który obecnie chroni tereny zielone przed niekontrolowaną zabudową.
  • Jak pisze NIK w 2020 r. ochronę terenów zielonych osłabiła jeszcze ustawa o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19.
  • O wyzwaniach związanych z zielenią w miastach rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie trwa. 
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • PDŻ 2022-05-03 11:49:51
    TO dlaczego w pewnym polskim mieście, ludziom odmawia się prawa do... prawidłowo działającej wentylacji w domu. W tym mieście ludziom grozi tragiczny koniec od... ohydnego fetoru kulinarnego, wtłaczanego im z premedytacją i złośliwie do mieszkania przez kratkę wentylacyjną, w celu pozbawienia życia.... Zamontowano wentylator, który głośno pracuje i wtłacza ludziom do mieszkania olbrzymie ilości odoru kulinarnego. I pomimo że jest to poważne naruszenie prawa budowlanego to urzędy i instytucje... szkalują i prześladują ofiary tego procederu a katów... chronią i poważają. Tu nikt nie troszczy się o zdrowie i życie ludzkie, a obywateli heroicznie o te wartości walczących to się PRZEŚLADUJE !  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!