Partner portalu

Niska emisja: Samorządowcy chcą mieć większy wpływ na jakość powietrza w miastach

• Włodarze polskich miast chcą mieć większy wpływ na to, jak stare samochody poruszają się po ulicach i czym mieszkańcy palą w swoich piecach.
• We wtorek (11 października) w Poznaniu samorządowcy wzięli udział w debacie na temat poprawy jakości powietrza w polskich miastach.
• Prezydent Poznania zapowiedział, że w najbliższym czasie w centrum miasta umieszczona zostanie tablica z informacjami o bieżącym stanie powietrza.

Spotkanie odbyło się w ramach rozpoczętych we wtorek na w Poznaniu Międzynarodowych Targów Technologii i Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju i Usług Komunalnych Pol-Eco-System. Jak powiedział po debacie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, w najbliższych tygodniach samorządowcy przygotują apel do rządzących w sprawie jakości powietrza w polskich miastach.

"Chcemy walczyć o czyste powietrze, wymieniamy się doświadczeniami w tym zakresie. Samorządy potrzebują narzędzi do tego, by móc działać. Duża część zgonów w UE związana jest z problemami zdrowotnymi wywołanymi zanieczyszczonym powietrzem" - powiedział Jaśkowiak.

Prezydent Poznania podkreślił, że poważnym problemem dla polskich miast jest coraz większa liczba starych samochodów na ulicach.

"Średnia wieku samochodów w Polsce to jest 17 lat. W dużych europejskich miastach zakazuje się wjazdu samochodów niespełniających określonych norm - te samochody w ramach 500+ trafiają do Polski - my musimy się przed tym bronić. Samochody powinny mieć naklejki z informacją, jaki emitują poziom zanieczyszczeń. Jeżdżące po naszych drogach auta powinny być sprawdzane w zakresie emisji zanieczyszczeń" - powiedział Jaśkowiak.

Czytaj też: Kraków likwiduje paleniska węglowe

"Gdy zanieczyszczenie powietrza przekracza określony poziom, włodarze miast powinni móc zamykać wjazd - przynajmniej dla tych najstarszych pojazdów. Powinna być standaryzacja palenisk, ale też standaryzacja paliw. Musimy walczyć z przypadkami spalania w piecach nieodpowiednich paliw - tracimy przez to zdrowie i życie" - dodał.

Prezydent Poznania podkreślił, że potrzebna jest edukacja społeczeństwa - w szczególności dzieci. "Warto też korzystać z doświadczeń innych krajów w tym zakresie" - powiedział.

Jaśkowiak skrytykował też decyzję o zakończeniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu Kawka, w ramach którego można było starać się o środki na likwidację pieców czy kotłów opalanych węglem i zastępowanie ich ciepłem systemowym, gazem lub energią elektryczną. "Korzystaliśmy z niego, to był bardzo dobry program" - powiedział.

We wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele NFOŚiGW poinformowali, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną szczegóły programu Region, który zastąpi m.in. dotychczasowy program Kawka.

Czytaj też: Elektryczne autobusy w natarciu. Jest kolejny kontrakt

Prezydent Poznania powiedział, że w najbliższym czasie w centrum miasta umieszczona zostanie tablica z informacjami o bieżącym stanie powietrza. "Chcemy, by wszyscy mieszkańcy byli świadomi, z czym się wiążą korki w mieście, z czym się wiążą zachowania osób palących w domowych piecach śmieciami i że od nas wszystkich zależy, czym oddychamy" - powiedział.

W zorganizowanej na Międzynarodowych Targach Poznańskich debacie uczestniczyli m.in. prezydenci i przedstawiciele samorządów Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Kalisza i Bydgoszczy. "Dzięki temu, że były miasta różnej wielkości, nie rozmawialiśmy tylko o problemach metropolii, ale i mniejszych miast" - podkreślił prezydent Poznania.

KOMENTARZE2

  • MyślenieNieBoli 2016-10-14 09:26:23
    Zgadzam się z jednym. Potrzebna jest edukacja ale nie taka, żeby wmawiać ludziom, że węgiel jest "be" a gaz jest "cacy". Największy nacisk powinno się nakładać na to, W JAKI SPOSÓB spalać paliwa ekologicznie i ekonomicznie. Tak, tak, z węglem też to jest możliwe i wcale nie jest ...to aż tak bardzo związane z rodzajem kotła a raczej z brakiem wiedzy albo ze złymi nawykami palacza.  rozwiń
  • rufus 2016-10-12 16:00:17
    A panowie prezydenci niech mi dołożą do auta w roczniku 2016 to będę jezdził nówką. Byle by nie vw bo oni fałszują testy

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!