Partnerzy portalu

Nowy Sącz będzie oddychał czystym powietrzem

Ograniczenie liczby kotłów pozaklasowych, w których są spalane śmieci i niskiej jakości węgiel, to jedyna droga do tego, żeby nowosądeczanie i cała Nowosądecczyzna oddychała czystym powietrzem. To inwestycja w przyszłość – mówi prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. I zapowiada, że na wymianę źródeł ciepła w domach miasto wyda w przyszłym roku 5 mln zł.
 • Tylko w 2022 r. Nowy Sącz przeznaczy 5 mln zł na wymianę kopciuchów w domach jednorodzinnych na ekologiczne kotły. Inwestycje w rozwój ciepła systemowego będą kontynuowane.
 • Już w 2023 r. miasto osiągnie efektywność energetyczną, czyli zejdzie poniżej 50 proc. spalanego węgla – zapowiada Ludomir Handzel.
 • Prezydent Nowego Sącza liczy, że uda mu się zjednoczyć okoliczne gminy do wspólnego działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

W Nowym Sączu niska emisja to duży problem. Miasto jest w czołówce krajowej i europejskiej, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dlatego Ludomir Handzel, prezydent miasta, ma nadzieję, że nagrodzone w konkursie TOP Inwestycje Komunalne 2021 projekty rozwojowe Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przyczynią się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu.

Podkreśla, że rozbudowywanie ciepła systemowego to tylko jeden z kierunków działań władz miasta na rzecz ograniczenia niskiej emisji, zwłaszcza że mieszkańcy domów wielorodzinnych są już do sądeckiego MPEC-u podłączeni. Obecnie głównym zadaniem jest wymiana źródeł ciepła na gaz, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych i przedsiębiorstwach.

- Ograniczenie liczby kotłów pozaklasowych, w których są spalane śmieci i niskiej jakości węgiel, to jedyna droga do tego, żeby nowosądeczanie i cała Nowosądecczyzna oddychała czystym powietrzem. To inwestycja w przyszłość. Musimy pomóc mieszkańcom, pomóc firmom, żeby była ta konwersja na źródła czyste – mówi prezydent Handzel.

Prosty i łatwy program

Według prezydenta Handzela mieszkańcy chcą wymieniać kopciuchy na czyste źródła ciepła i są świadomi konieczności zmian. Dowodzi tego prezydencki program wsparcia, w którym w ciągu zaledwie trzech dni udało się wymienić więcej kotłów niż w ramach programu „Czyste powietrze". Bo – jak tłumaczy Handzel - jest to prosty program, "bez zbędnych formalności, bez zbędnych dokumentów".

- W przyszłym roku 5 mln zł przeznaczymy na wymianę kotłów na kotły gazowe ewentualnie instalacje fotowoltaiczne, na te źródła energii, które są czystsze, które spowodują, że nie będziemy oddychać złym powietrzem. Czyli inwestujemy w nasze zdrowie, ale także w zdrowie przyszłych pokoleń – zapowiada Ludomir Handzel.

Ciepło systemowe też będzie się w mieście rozwijane.

– Cały czas rozszerzamy sieć ciepła z MPEC-u. W tym roku do sieci podłączyliśmy szpital, podpinamy także nasz klub sportowy i wiele innych instytucji i przedsiębiorstw – mówi prezydent Nowego Sącza.

Ten plan dotyczy najbliższych 10 lat, a strategię przygotowuje prezes MPEC Paweł Kupczak.

- Mam nadzieję, że już w 2023 r. zejdziemy poniżej 50 proc. udziały węgla (w systemie ciepłowniczym miasta - dop. red.) i będziemy iść dalej – zapowiada.

Problem w kotlinie

Podkreśla jednak przy tym, że to, czy Nowy Sącz zniknie z listy najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie i w Polsce, będzie zależało głównie od współpracy z sąsiednimi gminami. Na złe wyniki Nowego Sącza pracuje 3-4 tys. kotłów niskiej jakości w mieście, ale także kilkanaście tysięcy pieców w okolicznych gminach.

- Jesteśmy kotliną, bramą do Beskidu Sądeckiego i u nas te zanieczyszczenia się kumulują – wyjaśnia.

Dlatego namawia wójtów i burmistrzów gmin regionu, żeby środki na zintegrowane inwestycje terytorialne w 100 proc. przeznaczyli na ekologię. Na czyste powietrze.

- Jest przekonany, że to się uda – mówi prezydent Handzel.  

Nowy Sącz znalazł się w gronie laureatów konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 za innowacyjne rozwiązania zrealizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kosztem ponad 40 mln zł. Według prezydenta Ludomira Handzela, dzięki tej inwestycji wyłączonych zostało kilkaset punktów emitujących toksyczne substancje do powietrza.

KOMENTARZE6

 • Wielunianin 2021-10-16 12:18:46
  A PEWNI MIESZKAŃCY WIELUNIA W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM TO we własnym domu "oddychaja" OBRZYDLIWYM SMRODEM KULINARNYM WTŁACZANYM IM CELOWO I Z PREMEDYTACJĄ DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ W CELU POZBAWIENIA ICH ŻYCIA! A zamiast pomocy to otrzymują REPRESJE I PRZEŚLADOWANIA ZA TO ŻE WALCZĄ O ŻYCIE I ...PROSZĄ O POMOC !!!  rozwiń
 • Executioner 2021-10-12 21:04:24
  Pomysł przedni, ale znając koszmarną opieszałość urzędasów lokalnego oddziału PSG w załatwieniu czegokolwiek, wątpię czy uda się szybko podłączyć dużą ilość pieców gazowych. Może by tak przy okazji pan prezydent chwycił tych baranów za pyski żeby się wzięli za robotę
 • Weryfikator 2021-10-12 07:14:30
  Wszystko sponsorują przyjezdni spoza N.Sącza, którzy w N. Sączu nie znajdą już miejsca bezpłatnego. Handzel dzieli ludzi, to mu wychodzi najlepiej, tak samo z przejazdami autobusami MPK , żenada i kiełbasa wyborcza.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!