Partner portalu

Ostrów Wielkopolski wprowadza bezpłatne rowery miejskie. Tak chce walczyć o czyste powietrze

Od wrześnie mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą mogli bezpłatnie skorzystać z miejskich rowerów. Cztery stacje powstaną dzięki 32 milionom unijnego dofinansowania na projekt związany z działaniami niskoemisyjnymi w mieście.

Dwie pierwsze stacje staną przy ul. Towarowej oraz na budowanym obecnie parkingu buforowym pomiędzy stadionem a basenem miejskim. Dwie kolejne pojawią się na ostrowskim rynku oraz przy centrum przesiadkowym.

- Lokalizacje stacji nie są oczywiście przypadkowe. Chodzi o to, by pojawiły się one w miejscach, gdzie z jednego środka transportu można przesiąść się na inny. Na przykład z roweru skorzystamy przy ulicy Towarowej wychodząc z dworca, a na parkingu buforowym przy Paderewskiego, kiedy zostawimy tam samochód- powiedział prezes MZK Bartosz Ziółkowski. Jak zapewnia wypożyczanie rowerów będzie bezpłatne.

Ostrowskie rowery będą wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w trzybiegową przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy kod i koszyk do przewożenia pakunków. Rama rowerów typu "unisex" umożliwia wygodne korzystanie niezależnie od płci i ubioru użytkownika. Koła mają 26 cali. Rowery będą również wyposażone w czujnik GPS.

W stacjach rowerowych znajdzie się 30 stanowisk oraz 20 rowerów. Kolorystyka pojazdów będzie odpowiadać użytej w miejskim logo, która wykorzystana zostanie również na nowych ostrowskich autobusach.

Rowery są częścią wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe, który dotyczy unowocześnienia transportu miejskiego oraz wdrożenia działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza. Wartość całego projektu wynosi 60 milionów złotych przy unijnym dofinansowaniu w wysokości 32 milionów złotych.

- Kupimy też 10 autobusów elektrycznych i 6 z silnikiem diesla, rozbudujemy inteligentny system zarządzania ruchem, a także wymienimy oświetlenie na energooszczędne na ostrowskich osiedlach. W ramach projektu powstanie również ponad 6 kilometrów ścieżek rowerowych i 5 punktów napraw rowerów. Wybudowane zostanie też centrum przesiadkowe - dodaje prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Jak podkreśliła prezydent, inwestycje są realizowane po to, by zachęcić mieszkańców do pozostawienia swoich samochodów w domu i korzystania z miejskiej komunikacji.

KOMENTARZE1

  • Antypropaganda 2017-08-14 22:34:17
    20 rowerów? I tytuł w portalu??? Przecież Ostrów to nie jest wieś z 1000 mieszkańców? O co chodzi? Ktoś sobie z nas jaja robi? W Kaliszu jest chyba ponad 100 rowerów a i tak stacje puste?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!