Partner portalu

Piotr Woźny: nie poradzimy sobie ze smogiem bez inwentaryzacji źródeł niskiej emisji

Nie poradzimy sobie ze smogiem bez inwentaryzacji źródeł niskiej emisji – ocenił pełnomocnik ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny. Zdaniem Alarmów Smogowych gminy, nie mając standardów w tym zakresie, czekają na efekty rządowego programu pilotażowego.
  • Piotr Woźny powiedział że samorządy za bardzo koncentrują się na przyjmowaniu dokumentów, natomiast "bardzo potrzebne są twarde, realne dane, jak takie strategie czy plany oddziałują na rzeczywistość.
  • Wydaje mi się, że trudno jest walczyć z czymś, czego nie mamy policzonego i zmierzonego - dodał.
  • Jak ocenił, w sprawie inwentaryzacji źródeł niskiej emisji, administracja rządowa powinna współpracować z administracją samorządową.

Rządowy pilotaż "Zintegrowany system wsparcia polityki i programów niskiej emisji", który ma zostać przeprowadzony do końca 2019 r. obejmuje m.in. inwentaryzacje kotłów i badanie zanieczyszczeń powietrza. Uczestniczą w nim: Karczew, Mszana Dolna, Nowy Targ, Opoczno, Skała, Skawina, Targówek (dzielnica Warszawy), Ustroń oraz Zabrze.

O konieczności inwentaryzowania przez gminy źródeł niskiej emisji Woźny mówił dziennikarzom w przerwie zorganizowanej we wtorek w Będzinie (woj. śląskie) przez Zagłębiowski Alarm Smogowy IV Konferencji: "Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza". Jak ocenił, z takich spotkań płynie m.in. wniosek, że "jest jeszcze masa rzeczy do zrobienia".

- To, co jest do zrobienia to m.in., w jaki sposób administracja rządowa powinna współpracować z administracją samorządową, czy jak różnego rodzaju strategie, plany mają stawać się działaniami na rzecz realnej poprawy jakości powietrza - wskazał Piotr Woźny.

Czytaj także: Sieć dystrybucji Programu Czyste Powietrze zostanie rozszerzona? Piotr Woźny odpowiada

Uznał w tym kontekście, że samorządy za bardzo koncentrują się na przyjmowaniu dokumentów, natomiast "bardzo potrzebne są twarde, realne dane, jak takie strategie czy plany oddziałują na rzeczywistość". - Mieliśmy dzisiaj informacje, jak wygląda realizacja programu ochrony powietrza dla terenu woj. śląskiego. Mnie bardzo zabrakło informacji, jak wygląda inwentaryzacja źródeł niskiej emisji - uściślił pełnomocnik.

- Wszyscy wiemy i wszyscy podkreślamy, że głównym problemem z jakością powietrza jest niska emisja, natomiast inwentaryzacja źródeł niskiej emisji to coś, co nam absolutnie kuleje. A wydaje mi się, że trudno jest walczyć z czymś, czego nie mamy policzonego i zmierzonego - zastrzegł Woźny - Wydaje mi się, że warto rozmawiać, w jaki sposób Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska mogą pomagać gminom, a wręcz wymagać od nich inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. Bez tej inwentaryzacji z problemem smogu sobie absolutnie nie poradzimy - dodał.

Pytany o kwestię inwentaryzacji w miastach Zagłębia Dąbrowskiego Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego zaznaczył, że jest to także postulat Alarmów Smogowych. - Przypatrujemy się rządowemu programowi, który ma stworzyć narzędzie inwentaryzacyjne. Gminy nie podejmują obecnie działań inwentaryzacyjnych, ponieważ nie wiedzą, jak to robić: jaką firmę zatrudnić, jaką metodą to zrobić, jakiego narzędzia użyć, ile to kosztuje - ocenił społecznik.

- Np. Czeladź zaplanowała 100 tys. zł na inwentaryzację w tym roku, ale też nie wiedzą, jak to zrobić, czym to zrobić. Natomiast teraz, gdy rzucimy w mieście jakąkolwiek liczbę o kotłach, miasta nie mają kontrargumentów, bo nie wiedzą, ile jest tych kotłów - dodał Psik. Wskazał, że według oceny Alarmu w czterech głównych miastach Zagłębia jest 44 tys. kotłów.

- Myślę, że w tej sytuacji trzeba czekać na narzędzie rządowe, do którego mają być włączeni kominiarze, pod kątem którego poczynione mają być zmiany prawne, i tym narzędziem zrobić tę inwentaryzację. Teraz wydawanie na to pieniędzy chyba nie ma sensu. Może gdyby było jakieś dobre narzędzie? Ale nie ma - ocenił przedstawiciel Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj też: Ten region ma ma bazę inwentaryzacji ogrzewania i znów szkoli urzędników

Jak zapowiedział 13 marca Woźny w Ustroniu (woj. śląskie), dzięki rządowemu pilotażowi powstanie m.in. prototyp systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy. Narzędzie to w przyszłości będzie wykorzystywane w całym kraju.

- Przez lata wydatkowaliśmy pieniądze na walkę ze smogiem. Problem polega na tym, że każda jednostka administracji wydaje je sama: rząd, fundusz ochrony środowiska, gminy, powiaty. Dzięki narzędziu, które testujemy, powstanie baza danych na temat tego, gdzie mamy największy problem z jakością powietrza - mówił.

- Głównym zadaniem (...) jest uzyskanie precyzyjnej informacji, gdzie są miejsca wymagające najszybszej interwencji i gdzie skoncentrowanie działań przyniesie najszybciej pożądany efekt. Teraz ze smogiem walczymy po omacku, bo nie mamy precyzyjnych informacji. Ten projekt je dostarczy - zaznaczył w Ustroniu pełnomocnik ds. Programu Czyste Powietrze.

Czytaj także: Drony będą walczyć ze smogiem w całej Polsce. Pilotażowy pogram ruszył na Śląsku

W ramach pilotażu w terenie testowane są różne sposoby inwentaryzacji źródeł niskiej emisji; np. w Skawinie burmistrz wraz z nakazami zapłaty podatku od nieruchomości przesłał mieszkańcom ankiety; w Ustroniu zajmują się tym kominiarze. Zbieraniem danych zajmie się Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy. Z opracowanego narzędzia - w ocenie Woźnego - samorządy będą mogły w korzystać w rok, półtora po zakończeniu pilotażu.

"Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji" jest elementem programu prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków (GOSPOSTRATEG)", wdrażanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

KOMENTARZE2

  • Radny 2019-03-20 10:42:33
    Charakterystyczne dla tej quasi-debaty była nieobecność gospodarza, tj. prezydenta Łukasza Komoniewskiego, którego zluzował zastępca. Co więcej, nie dopuszczono do głosu słuchaczy spoza "prezydium" spotkania.
  • Dobra rada 2019-03-20 07:05:36
    Inwentaryzacja, firmy, ogromne koszty. Czy to poprawi jakość powietrza?. Nie, nie poprawi, tylko napełni kieszenie szwagrów, zmarnowane pieniądze ile kotłów można by kupić za te miliony zł. (wskali kraju ) wydanych na bezsensowną inwentaryzację.?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!