Partner portalu

Piotr Woźny: samorządy będą rozdawały "bilety" do Czystego Powietrza

Uproszczenie procedury weryfikacyjnej i aplikacyjnej oraz umożliwienie złożenia wniosku o dofinansowanie przez internet - oto najważniejsze zmiany w programie "Czyste Powietrze", które zapowiedział podczas EEC Trends Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W weryfikacji dochodów czynny udział mają wziąć samorządy. Zwiększone dofinansowanie na wymianę źródła ciepła będzie przyznawane na podstawie zaświadczenia o dochodach z miejskich lub gminnych ośrodków pomocy społecznej.
 • Uproszczenie i przyspieszenie procedury przyznawania wniosków do "Czystego Powietrza" - to najważniejsza zmiana, jaka czeka program w 2020 r.
 • Wojewódzkie fundusze, które rozpatrują wnioski, nie będą już weryfikować dochodów. Osobom z tzw. grupy podstawowej wystarczy zaświadczenie, które później zostanie zweryfikowane przez skarbówkę.
 • Osobom uboższym, które mają prawo do większego dofinansowania, wystarczy zaświadczenie o dochodach z ośrodka pomocy społecznej. 

Skomplikowana procedura, długi czas rozpatrywania wniosków i mała liczba punktów informacyjnych - to najważniejsze zarzuty wobec uruchomionego w 2018 r. rządowego programu "Czyste Powietrze". Efektem jest mała skuteczność programu. W jego założeniach jest bowiem wymiana 3 mln źródeł ciepła w domach jednorodzinnych do 2028 r. Przez pierwsze dwa lata podpisano około 70 tys. umów - rozpatrzono niemal 120 tys. wniosków.

Jednak już w 2020 r. w programie zajdą istotne zmiany, które mają spowodować, że program "ruszy z kopyta". Celem zmian, jest przede wszystkim uproszczenie procedury aplikowania o środki  na wymianę pieców. Nieodzownym elementem wprowadzania zmian będą samorządy.

Czytaj także: Będą kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceminister zdradza jakie

- To co przedłużało procedury i "zatykało" wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, to zależność przyznanych środków od dochodów. Fundusze musiały weryfikować osoby, które składały wnioski, a nie mają do tego narzędzi, takich jak dostęp do baz danych. Pierwszą zmianą będzie to, że wnioski w tzw. grupie podstawowej, będą przyznawane na oświadczenie o dochodach. Weryfikacją zajmiemy się później, za pośrednictwem służb skarbowych - zapowiada Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Czytaj także: Alarm Smogowy: Program Czyste Powietrze musi zostać zmieniony

Nieco inaczej ma także wyglądać procedura przyznawania środków osobom o niższych dochodach. Ich weryfikacja będzie się odbywać w ramach rozpatrywania wniosków, ale już nie przez WFOŚ.

- Tutaj do współpracy zapraszamy samorządy. Chcemy, żeby to one rozdawały "bilety" do programu "Czyste Powietrze". Osobom o niższych dochodach, które mają prawo do wyższego dofinansowania, wystarczy zaświadczenie z miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy społecznej. Mamy nadzieję, że to odciąży wojewódzkie fundusze i sprawi, że zajmą się tym, czym powinny, czyli rozpatrywaniem wniosków oraz przyznawaniem dofinansowania - mówi Piotr Woźny.

Jak dodaje, to nie jedyne zmiany mające uprościć przyznanie środków z "Czystego Powietrza". NFOŚiGW już rozmawia z Centralnym Ośrodkiem Informatyki o umożliwieniu złożenia wniosku przez internet. Ma to być możliwe na platformie gov.pl.

Piotr Woźny przywołał też przykład gmin z tzw. obwarzanka krakowskiego. Po zintensyfikowaniu działań na rzecz czystego powietrza w Krakowie, okazało się, że problem smogu nadal występuje w gminach, które otaczają to miasto. Na celownik wzięto m.in. Zabierzów, gdzie zatrudniono specjalistyczną firmę, której zadaniem jest przekonanie mieszkańców do idei termomodernizacji domów i wymiany pieców.

Z końcem lutego zakończy się pilotażowy program w Zabierzowie, który polegał na szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej. Gminy bowiem - zdaniem Piotra Woźnego - mogą odegrać także kolosalne znaczenie w promowaniu programu wśród mieszkańców.

- Wynajęliśmy firmę, która przez dwa miesiące przeprowadzała "dywanowy nalot" informacyjny wśród mieszkańców tej gminy. Razem z miejscowym samorządem organizowano spotkania informacyjne. Ponadto, pracownicy firmy pojawiali się w domach osób, które z różnych przyczyn na spotkania nie mogli przyjść. Pomagano im wypełniać wnioski. Efekt jest taki, że jeszcze przed końcem dwumiesięcznego programu, w Zabierzowie złożono 150 poprawnych wniosków o dofinansowanie. Wcześniej, przez 15 miesięcy, było ich 50 - mówi Piotr Woźny.

 

KOMENTARZE5

 • HML: Myślę w.. oszczędzam 2020-02-28 12:40:24
  W 2019 r. wycofaliśmy wniosek złożony do CP: wymiana stolarki okiennej i drzwi zew. 9 szt. (termomodernizacja) w bud. jednorodzinnym 200m2 w w. Mazowieckim. Nie podpisaliśmy wiążącej Umowy z WFOŚ. Nie byłoby to w żadnej mierze opłacalne przedsięwzięcie dla rodziców (Beneficjenta) i naraziłoby na wys...okie, dodatkowe zbędne nakłady finansowe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Uzasadnienie: Budynek istniejący, budowany 1990-97/98. Część z 20szt. starych okien (Stolarka Wołomin) została wymieniona w 2017. Nie było wtedy programów a „okna straszą” (na dobre PCV 2-szybowe W 1,1 W/m2*K ze wzmocnionym profilem 82mm). Pozostało rodzicom do wymiany jeszcze 9 szt. na p-II, w piwnicach. W 2017 r. nie zostały „od razu” wymienione z typowej prozaicznej przyczyny (brak środków finansowych) – Rodzice są uczciwymi emerytami (nie pomostowymi). W 5.2019, po zapoznaniu z ofertami producentów, dyskusjami z wykonawcami prac przedstawiam uzasadnienie, dlaczego nie jest to opłacalne, wycofaliśmy się z CP: 1. Koszty (wg. ofert) wymiany 9 okien/drzwi balk. 9.60 m2 (2-szybowe o W przenikania ciepła <1,1 W/(m2*K) i 2-szybowych w pomieszczeniach piwnicznych o współczynniku <1,3 W/(m2*K) zgodnie ze stand. budowlanym maj.2019 8200,- brutto 2. zgodnie w wymogami CP od 15.000 do 20.000,-zł brutto (ok. pasywne 3-szyby W<0,9 tylko spełniają wymóg CP i DEMOLKA!!=ciepły montaż) Dotacja 2400,- (zgodnie z tabelami) Wycofaliśmy. TYLE W TEMACIE - Do zmiany CP (wsp.W, ciepły montaż w bud. istniejących)  rozwiń
 • Spostrzegawcza 2020-02-27 13:16:19
  Samorzady nam beda rozdawaly bilety do "czystego" powietrza o ile go sami nie zasmrodza.
 • Sebek 2020-02-26 21:49:20
  Wystarczy że będzie ulga podatkowa na paliwa ekologiczne i nie trzeba angażować żadnych instytucji, no za chwilę obsługa programu wyniesie 20 ptocent

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!