Partnerzy portalu

Podlaskie gminy chcą współpracować w energetyce

Podlaskie gminy Gródek, Michałowo i Zabudów będą współpracować na rzecz rozwoju energetycznego w ramach lokalnego klastra energii. We wtorek (7 listopad) w Michałowie podpisano list intencyjny w tej sprawie.

• Różne działania na rzecz samowystarczalności energetycznej, lokalnej produkcji energii przez np. małe spółdzielnie energetyczne, to jeden z elementów strategii rozwoju województwa podlaskiego.

• W najbliższych tygodniach mają być podpisane umowy z ok. 60 podlaskimi samorządami na montaż solarów i paneli fotowoltaicznych na domach mieszkańców.

Przedsięwzięciu patronuje powiat białostocki, na terenie którego znajduje się 15 gmin.

W gminie Michałowo jest biogazownia i jak tłumaczył wcześniej burmistrz Michałowa Włodzimierz Konończuk - chodzi o to, by lokalne samorządy w jak największym stopniu korzystały z energii wytwarzanej w tej biogazowni, bo to tańsze źródło. Potrzebna jest do tego infrastruktura przesyłowa.

- Chcemy wspierać jako samorząd województwa te klastry, które zajmują się konkretnymi przedsięwzięciami dla swoich mieszkańców, ale zanim w każdym miejscu pojawi się taki konkretny klaster, ważne jest to, żeby samorządy współpracowały ze sobą w ramach dbania o rozwój energetyczny gmin w oparciu o odnawialne źródła energii - mówił w Michałowie wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Dodał, że samorząd województwa chciałby, aby to powiaty stawały się "patronami" rozwoju energetycznego w regionie.

Starosta białostocki Antoni Pełkowski mówił, że rolę powiatu widzi jako "mentora", który będzie pomagał gminom i zaznaczył, że najważniejsze jest szukanie takich rozwiązań, które będą najlepsze dla mieszkańców. Wyraził nadzieję, że klaster będzie się rozwijał i obejmie w przyszłości wszystkie gminy powiatu białostockiego.

Burmistrz Michałowa podkreślił, że kilka gminnych podmiotów (np. szkoła i basen) już korzysta z energii cieplnej z biogazowni. - Myślimy o dalszych obiektach - mówił Konończuk. Wskazał także, że biogazownia to także korzyść dla lokalnych rolników, "ponieważ są producentami wsadu do tej biogazowni".

Wicemarszałek Żywno przypomniał, że z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 jest 760 mln zł na różne działania związane z energetyką, w tym odnawialne źródła energii.

W najbliższych tygodniach mają być podpisane umowy z ok. 60 podlaskimi samorządami na montaż solarów i paneli fotowoltaicznych na domach mieszkańców. Zarząd województwa rozdzielił dotacje z RPO na ten cel. Łączna wartość umów, które będą podpisane to - jak podał we wtorek komunikacie portal samorządu województwa Wrota Podlasia - ok. 109,2 mln zł, z czego z UE pochodzi 70,3 mln zł. W ocenie są kolejne projekty.

Różne działania na rzecz samowystarczalności energetycznej, lokalnej produkcji energii przez np. małe spółdzielnie energetyczne, to jeden z elementów strategii rozwoju województwa podlaskiego, w tym kierunków rozwoju energetyki w Podlaskiem - informowały wcześniej samorządowe władze województwa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!