Partnerzy portalu

Pół miliona złotych na niebiesko-zielone granty dla gmin z Warmii i Mazur

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 29 maja 2023 - 16:57
Pół miliona złotych otrzymały gminy z Warmii i Mazur na "niebiesko-zielone granty" służące podniesieniu jakości życia mieszkańców poprzez poprawę stanu środowiska. Umowy na wsparcie tych przedsięwzięć podpisano w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.
  • Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o wsparciu 20 gmin dotacjami o łącznej wysokości 500 tys. zł.
  • Dofinansowania otrzymały m.in. gminy: Pisz, Iława, Lubawa, Giżycko, Olsztynek, Biała Piska i Ostróda.
  • Dzięki wsparciu z budżetu województwa powstaną dwie instalacje fotowoltaiczne: dla ośrodka kultury i remizy strażackiej w Miłomłynie oraz budynku świetlicy wiejskiej w Kiwitach.

20 gmin otrzymało dotacje o łącznej wysokości 500 tys. zł.

Konkurs "Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur" został przeprowadzony drugi rok z rzędu. Tym razem lokalne samorządy złożyły 31 wniosków na kwotę ponad 750 tys. zł. Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o wsparciu 20 gmin dotacjami o łącznej wysokości 500 tys. zł.

Maksymalne dofinansowania wysokości 30 tys. zł otrzymały m.in. gminy: Pisz - na wykonanie nasadzeń drzew i krzewów przy drodze dojazdowej do plaży miejskiej, Iława - na "zielony plac zabaw" nad Jeziorem Szymbarskim w Kamionce, Lubawa - na modernizację placu rekreacyjnego w Rożentalu, Giżycko - na "ogród teatralny" w Gajewie i Olsztynek - na zagospodarowanie terenów zielonych na przyzamczu.

Gmina Biała Piska uzyskała 30 tys. zł na "pływający ogród" na tzw. jeziorku rekreacyjnym w tej miejscowości. Będzie to pływająca platforma wykonana m.in. z siatki i naturalnego włókna kokosowego. Na platformie zostaną posadzone rośliny, które mają wspomagać proces filtracji i oczyszczania wody.

Dofinansowania otrzymały m.in. gminy: Pisz, Iława, Lubawa, Giżycko, Olsztynek, Biała Piska, Gietrzwałd i Ostróda (fot. warmia.mazury.pl)
Dofinansowania otrzymały m.in. gminy: Pisz, Iława, Lubawa, Giżycko, Olsztynek, Biała Piska, Gietrzwałd i Ostróda (fot. warmia.mazury.pl)

Z kolei gmina Ostróda wykorzysta wsparcie wysokości 26 tys. zł na utworzenie w Pietrzwałdzie zbiornika przeznaczonego do gromadzenia wód deszczowych i roztopowych. Woda z tego zbiornika ma być przeznaczona do celów przeciwpożarowych i używana do celów gospodarczych np. w przypadku awarii sieci wodociągowej. Zwiększenie lokalnych zasobów wody ma też poprawić bioróżnorodność flory i fauny.

Dzięki wsparciu z budżetu województwa powstaną dwie instalacje fotowoltaiczne: dla ośrodka kultury i remizy strażackiej w Miłomłynie oraz budynku świetlicy wiejskiej w Kiwitach.

Celem konkursu jest podniesienie jakości życia mieszkańców regionu poprzez poprawę stanu środowiska

Celem konkursu ma być podniesienie jakości życia mieszkańców regionu poprzez poprawę stanu środowiska. Granty mają być przeznaczone głównie na modernizację terenów wiejskich m.in. poprzez tworzenie terenów zielonych w obszarach zabudowanych, ochronę walorów przyrodniczych i krajobrazowych, poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń związanych z produkcją ciepła.

Jak przypomnieli organizatorzy konkursu, wpisuje się on w cele Programu Ochrony Środowiska Województwa Warmińsko-Mazurskiego do 2030 roku. Zgodnie z regulaminem, gminy uzyskujące granty muszą zapewnić własny wkład finansowy, który nie może być niższy niż 50 proc. całkowitego kosztu zadania.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!