Partnerzy portalu

Posprzątają Tatry za darmo

  • PAP
  • 19 czerwca 2013 - 11:58
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zrezygnowały z usług firm sprzątających, które dotychczas dbały o porządek na górskich szlakach. Zastąpią ich wolontariusze - powiedział Szymon Ziobrowski z TPN.

"W tym roku zainicjowaliśmy pewien eksperyment - Tatry będą sprzątane przez wolontariuszy. Chcemy przetestować tą metodę utrzymania czystości, zobaczyć jak się to sprawdzi i wyciągnąć wnioski, a w przyszłym roku zdecydujemy czy pozostaniemy przy takiej formie sprzątania" - powiedział Ziobrowski.

Jedynie odcinki dróg publicznych biegnących na terenie TPN, jak np. droga do Morskiego Oka, będą sprzątały firmy komercyjne.

Dotychczas władze TPN płaciły firmom zewnętrznym za sprzątanie górskich szlaków blisko 400 tys. zł rocznie. Wolontariusze zrobią to za darmo i w ocenie dyrekcji TPN, pracę tę wykonają lepiej niż firmy komercyjne. W wakacje ubiegłego roku TPN pilotażowo zlecił wolontariuszom utrzymanie porządku na kilku odcinkach szlaków. Okazało się, że wolontariusze bardzo angażują się w swoją pracę i sumiennie ją wykonują.

"Ponadto praca wolontariuszy ma też wymiar edukacyjny, bowiem turyści widząc osoby podnoszące papierek czy butelkę, sami zastanowią się nad potrzebą utrzymania czystości przyrody" - dodał Ziobrowski.

Ziobrowski zauważa, że od 1 lipca zmieniają się zasady wywożenia śmieci. Obowiązek ten będzie spoczywał na gminach. "Czeka nas rewolucja śmieciowa, dlatego chcemy przeczekać ten niepewny okres i zobaczyć jak zadziałają nowe przepisy" - powiedział.

Zapewnił, że wolontariuszy w TPN nie brakuje. W tym roku zgłosiło się ich około 400. Do wolontariatu TPN przystępują ludzie z całej Polski, a nawet z zagranicy. TPN zapewnia wolontariuszom nocleg i transport pomiędzy szlakami a miejscem zakwaterowania.

Akcja wolontariat dla Tatr odbywa się dwa razy do roku: latem i zimą. Pierwsza taka akcja odbyła się zimą 2007 roku i wzięło w niej udział pięciu wolontariuszy. Na wiosnę 2008 roku zorganizowano letni wolontariat w Tatrach. Oprócz utrzymywania czystości wolontariusze w Tatrach angażowani są do kierowania ruchem turystycznym, pełnią też zadania ochronne i edukują turystów.

Idea wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym jest efektem współpracy TPN z amerykańskim Parkiem Narodowym Gór Skalistych, w którym takie działania są bardzo rozpowszechnione. Wolontariuszem TPN może zostać każdy, kto ukończył 17. rok życia. Wystarczy wypełnić i przysłać do TPN zgłoszenie, które można znaleźć na stronie internetowej Parku.

Wolontariusz musi być przygotowany na przebywanie kilka godzin dziennie w terenie górskim, czasem w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Władze TPN zapewniają noclegi dla ochotników i ubezpieczenie. Wolontariusz otrzymuje również legitymację upoważniającą do darmowego wstępu na teren TPN.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!