Partnerzy portalu

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego omówiła m.in. projekt o parkach narodowych

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego debatowała w czwartek o projektowanych przepisach o parkach narodowych oraz o gospodarowaniu odpadami z perspektywy jednostek samorządu terytorialnego - poinformowali członkowie Rady.

"Z pierwszego tematu, parków narodowych, płynie jedna konkluzja: samorządowcy bardzo wyraźnie podnoszą i mówią o tym, aby dalsze rozmowy nad przygotowanym projektem, także po tym, kiedy ten projekt zostanie upubliczniony, odbywały się z udziałem samorządów" - powiedział na konferencji prasowej wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

Przewodniczący Rady, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wskazywał, że projektowana ustawa o parkach narodowych zakłada powrót do jednej instytucji, której podlegałyby wszystkie polskie parki narodowe.

Jak relacjonował Stawiarski, do tej propozycji podczas posiedzenia Rady krytycznie odniósł się starosta tatrzański, który przekonywał, że decentralizacja jest lepszą formą zarządzania.

Stawiarski powiedział, że drugi z omówionych tematów - gospodarka odpadami - wywołuje emocje we wszystkich samorządach. "Ceny śmieci i to, co się dzieje w polskich lasach, na nielegalnych składowiskach, wywołuje drżenie i woła o pomstę do nieba. Pan minister (wiceminister klimatu i środowiska Jacek) Ozdoba wyjaśnił bardzo szczegółowo najnowsze nowele, którymi Ministerstwo Klimatu będzie się zajmowało i odpowiedział na część pytań" - powiedział przewodniczący Rady.

Podkreślił, że temat gospodarki odpadami będzie regularnie poruszany.

Kolejne posiedzenie Rady - jak poinformował Stawiarski - odbędzie się 18 listopada; poświęcone będzie kwestiom finansowania edukacji.

Rada ds. Samorządu Terytorialnego została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w maju 2021 r. Do głównych zadań rady należy przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta, analizowanie rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu, wspieranie działań prezydenta związanych z samorządem oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!