Partnerzy portalu

Proekologiczne inwestycje wzdłuż A1

  • PAP
  • 12 kwietnia 2012 - 19:06
- Prawie 61 mln zł kosztować będą proekologiczne inwestycje w dziewięciu gminach regionu kujawsko-pomorskiego, położonych wzdłuż budowanego odcinka autostrady A1. Projekty zostaną dofinansowane przez WFOŚiGW i samorząd województwa.

- Stworzony przez nas mechanizm służy kompensacji strat w środowisku naturalnym, związanych z budową autostrady A1. To dla naszego regionu inwestycja bardzo ważna, ale trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że jak każde tego typu wielkie przedsięwzięcie, oznacza także określone koszty i uciążliwości dla lokalnych społeczności - podkreśla marszałek Piotr Całbecki (zabierz głos/oceń marszałka).

W celu realizacji przedsięwzięcia została zawarta umowa partnerska "Przywrócenie równowagi ekologicznej na terenach gmin województwa kujawsko-pomorskiego w związku z budową autostrady A1 w latach 2011-2015". Jej stronami są samorząd województwa (lider) i gminy: w powiecie aleksandrowskim - Aleksandrów Kujawski, Raciążek i Waganiec, w powiecie włocławskim - Brześć Kujawski, Kowal, Lubanie, Lubień Kujawski, Choceń, Włocławek (gmina wiejska).

Na przedsięwzięcie składa się 56 projektów inwestycyjnych, w tym budowa, rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, rekultywacja terenu składowiska odpadów komunalnych, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, zakup sprzętu do konserwacji urządzeń wodnych, sanitarnych i melioracyjnych, zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, usuwanie i utylizacja elementów zawierających azbest.

Najwięcej na inwestycje proekologiczne realizowane w ramach umowy zostanie wydane w gminach Aleksandrów Kujawski i Kowal - po 13,2 mln zł.

Łączny koszt wszystkich projektów wyniesie 60,9 mln zł. Koszty kwalifikowane, które sięgną 52,7 mln zł, zostaną pokryte ze środków WFOŚiGW (70 proc.) i Urzędu Marszałkowskiego (5 proc.); resztę stanowić będzie wkład własny gmin.

Niektóre z inwestycji już się rozpoczęły. Wszystkie potrwają do końca 2015 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!