Partnerzy portalu

Program Czyste Powietrze obejmie budynki wielorodzinne. Gminy muszą pomóc

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Od 1 stycznia 2022 roku program ma zostać rozszerzony. Dofinansowanie inwestycji w wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację będą mogli otrzymywać też lokatorzy mieszkań w budynkach wielorodzinnych należących do wspólnot czy do spółdzielni.
  • Z programu "Czyste Powietrze" będą mogli skorzystać także lokatorzy mieszkań w należących do wspólnot czy spółdzielni budynków wielorodzinnych.
  • Toczą się jeszcze rozmowy dotyczące tego, czy finansowanie nowego modułu w całości spoczywać ma na barkach NFOŚiGW, czy też w jakiejś części powinny wziąć to na siebie także gminy - mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze".
  • Na pewno zaangażowanie gmin będzie niezbędne – czy to zaangażowanie finansowe, czy techniczne przy wymianie i dotarciu do mieszkańców - zaznacza.

Szykują się kolejne zmiany w programie "Czyste Powietrze". Od nowego roku uzyskujący dofinansowanie z tego źródła nie będą już mogli kupić za nie kotła węglowego (niezależnie od jego klasy). Z oferty programu w jego rozszerzonej wersji będą mogli skorzystać już nie tylko właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, ale też lokatorzy mieszkań w należących do wspólnot czy spółdzielni budynków wielorodzinnych.

– Chcemy znaleźć taką formułę, aby ten program był kompleksowy – stwierdził Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze". Za sprawą planowanej zmiany mieszkańcy budynków wielolokalowych będą mogli w swoim mieszkaniu wymienić źródło ciepła, łącząc to np. z wymianą stolarki okiennej.

– Ten program skierowany jest przede wszystkim do województw śląskiego, dolnośląskiego, zachodniej części Małopolskiego i części Łódzkiego, choć odpowiada na potrzeby całej Polski, bo takie budynki się znajdują wszędzie – mówi Orzeł.

Czytaj: Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków najczęściej trafią „kopciuchy”

Jak wskazuje, nowy moduł "Czystego Powietrza" wykorzystywać ma zarówno doświadczenia programu "Kawka", jak też pilotaży, które są prowadzone obecnie w Pszczynie, na Dolnym Śląsku czy w woj. zachodniopomorskim. Toczą się jeszcze rozmowy dotyczące tego, czy finansowanie nowego modułu w całości spoczywać ma na barkach NFOŚiGW, czy też w jakiejś części powinny wziąć to na siebie także gminy.

Czytaj: Smog w polskich miastach. Światowa Organizacja Zdrowia zaostrza wytyczne

– Na pewno zaangażowanie gmin przy tym programie będzie niezbędne – czy to będzie zaangażowanie finansowe, czy techniczne przy wymianie i dotarciu do mieszkańców – mówi Bartłomiej Orzeł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!