Partnerzy portalu

Prywatna studnia za gminne pieniądze

 • GK
 • 22 maja 2012 - 07:19
Gmina może dofinansować osobie fizycznej budowę studni na jej działce, jeśli inwestycja ta według samorządu, należy do ustawowego katalogu zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Kłopotem z dostępnością wody pitnej w wielu regionach Polski przejęli się posłowie Paweł Papke, Jakub Rutnicki i Radosław Witkowski.

Czytaj też: Przydomowe studnie i rzeki spragnione wody

– Ostatnie jesienne susze, które dotknęły Wielkopolskę i Małopolskę, pokazały, jak duży jest to problem, z którym pojedyncze osoby nie są w stanie sobie poradzić. Koszt odwiertu studni sięga kilkunastu tysięcy złotych. Wiele samorządów, zdając sobie sprawę z tego poważnego problemu, chce pomóc swoim mieszkańcom i współfinansować odwierty na terenach prywatnych, podejmując stosowne uchwały – wytłumaczyli w interpelacji do ministra finansów.

Tymczasem Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach zdecydowała 26 maja 2010 r., że ustawa o finansach publicznych nie pozwala gminom udzielać dotacji osobom fizycznym. Według kieleckiej RIO art. 221 ust. 1 ustawy o finansach publicznych co prawda mówi, że beneficjentami dotacji mogą być podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, ale pod pojęciem tym rozumie się organizacje pożytku publicznego, a nie osoby fizyczne.

Dlatego posłowie zwrócili się do resortu finansów z pytaniem, czy gmina, podejmując uchwałę w sprawie partycypacji w kosztach budowy studni na terenie prywatnym, nie łamie obowiązujących przepisów.

Wątpliwości posłów rozwiała wiceminister finansów Hanna Majszczyk, powołując się na, znowelizowaną już po podjęciu przez kielecką RIO uchwały w tej sprawie, ustawę Prawo ochrony środowiska. Nakłada ona na powiaty oraz gminy obowiązek finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Wiceminister stwierdziła, że wypełnianie tego obowiązku może polegać na udzieleniu dotacji celowej z budżetu gminy lub powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców.

– Oznacza to, że możliwe jest partycypowanie przez samorządy w kosztach inwestycji podjętych przez np. osoby fizyczne na ich terenach prywatnych, ale pod warunkiem mieszczenia się tychże inwestycji w ustawowym katalogu zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – wytłumaczyła Hanna Majszczyk.

<!-- pagebreak //-->

Według niej rozstrzygnięcie, czy budowa studni może być zaliczona do tego katalogu, zależy od okoliczności indywidualnego przypadku i powinna podlegać ocenie danego samorządu. Ostateczne przesądzenie o możliwości finansowego udziału jednostki samorządu terytorialnego powinno być uzależnione od konkretnego przypadku, z uwzględnieniem miejscowych uwarunkowań środowiskowych.

Przypomniała jednocześnie, że rady gmin lub powiatów określają w drodze uchwały zasady udzielania dotacji celowej, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania.

Podkreśliła, że dotacja jako wydatek budżetu podlegający szczególnym zasadom rozliczania wiąże się z kompetencją organu dotującego do kontroli jej wykorzystania oraz obowiązkiem przedstawienia przez beneficjenta rozliczenia lub sprawozdania.

KOMENTARZE3

 • janjan 2012-05-22 13:10:38
  Dobrze, ze to wreszcie się wyjaśniło, tylko teraz pytanie, którą studnię samorządy uznają za wypełnianie obowiązku w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a której nie?
 • T. Garlicki odpady@wp.pl 2012-05-22 12:46:23
  Gminy czytając przepis nie rozumieją go i tu setno sprawy. Gminy maja obowiązek prawidło prowadzić gospodarkę odpadami tego nie robią a pobierają pobory a RIO im nie odbiera pensji - dlaczego ?
 • maj 2012-05-22 09:59:08
  Zaplątane przepisy trzeba umieć czytać. Tylko, czy gminy to potrafią?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!