Partnerzy portalu

Przez smog poznańskie władze ograniczają sposoby ogrzewania domów

  • PAP/rs
  • 17 listopada 2021 - 11:56 | Aktualizacja: 17 listopada 2021 - 13:05
W środę w Poznaniu obowiązują ograniczenia w sposobie ogrzewania domów. Z powodu przekroczenia stężenia pyłów PM10, osoby posiadające bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych czy kotłach węglowych.

Jak poinformował w środę poznański magistrat, ograniczenia w sposobie ogrzewania wprowadzono z uwagi na przekroczenie wartości 50 µg/m sześć. stężeń pyłów drobnych PM10 - do którego doszło 16 listopada - oraz prognozowanie utrzymania się tego przekroczenia.

"W środę, 17 listopada obowiązuje zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu +koza+ oraz kotłów węglowych niespełniających wymagań Ekoprojektu. Ograniczenia dotyczą osób posiadających drugie źródło ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne lub inne spełniające wymagania Ekoprojektu" - podano.

Wskazano, że podstawę do wprowadzenia ograniczenia stanowi tzw. uchwała antysmogowa podjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w grudniu 2017 roku.

Magistrat przypomniał, że głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych - węgla i drewna. Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają także warunki meteorologiczne, m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, niewielki wiatr lub jego brak.

"Utrzymujące się niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń. Przy takim przekroczeniu norm nawet pojedyncze ich źródło, np. kominek, znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore" - wskazano.

Magistrat zaapelował również do osób, które widzą, że zakaz w ich najbliższej okolicy nie jest przestrzegany, o informowanie Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!