Partnerzy portalu

Punkty przyjmowania wniosków do programu "Czyste powietrze" - w 33 śląskich gminach

  • PAP
  • 6 marca 2020 - 16:17
Mszana w powiecie wodzisławskim jest 33 gminą woj. śląskiego, w której uruchomiony będzie punkt przyjmowania wniosków w ramach programu "Czyste powietrze". Porozumienie w tej sprawie podpisali 6 marca samorządowcy i przedstawiciele wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Od 1 kwietnia procedury związane z otrzymaniem dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze" będą znacznie uproszczone.
  • Zapowiadane zmiany w procedurach związanych z programem to m.in. skrócenie z 90 do 30 dni roboczych czasu rozpatrywania wniosków, uproszczenie wniosku o dotację oraz uzależnienie wysokości dotacji od efektu ekologicznego.
  • Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i służy zwiększeniu dostępności oraz możliwości dotarcia do jak największej liczby mieszkańców regionu.

"Liczę, że dzięki uruchomieniu tego punktu w gminie znacznie wzrośnie liczba osób, zainteresowanych wymianą kotłów na paliwa stałe i przeprowadzeniem termomodernizacji w ramach programu "Czyste powietrze". Tym bardziej, że od 1 kwietnia procedury związane z otrzymaniem dotacji będą znacznie uproszczone" - powiedział wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski.

Zapowiadane zmiany w procedurach związanych z programem to m.in. skrócenie z 90 do 30 dni roboczych czasu rozpatrywania wniosków, uproszczenie wniosku o dotację oraz uzależnienie wysokości dotacji od efektu ekologicznego.

Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i służy zwiększeniu dostępności oraz możliwości dotarcia do jak największej liczby mieszkańców regionu. Lokalny punkt przyjmowania wniosków to dla mieszkańców spore ułatwienie, bo wniosek o dofinansowanie będą mogli składać w swojej gminie, bez konieczności wyjazdu do siedziby Funduszu w Katowicach lub biur w Częstochowie i Bielsku-Białej.

Jak poinformował w piątek wójt gminy Mszana Mirosław Szymanek, punkt przyjmowania wniosków znajdzie się w Urzędzie Gminy, w referacie gospodarki komunalnej i funduszu zewnętrznych, gdzie mieszkańcy od dawna załatwiają sprawy związane z dofinansowaniami do ekologicznych źródeł ciepła. W najbliższym czasie specjaliści z WFOŚiGW w Katowicach przeszkolą wytypowanych pracowników urzędu, którzy będą obsługiwać mieszkańców. Otwarcie punktu zaplanowano na początek kwietnia.

WFOŚiGW w Katowicach realizuje program "Czyste powietrze" wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią.

Do korzystania z programu zachęcały mieszkańców Mszany obecne podczas piątkowej uroczystości parlamentarzystki z tego terenu - poseł Teresa Glenc i senator Ewa Gawęda.

Rządowy program antysmogowy "Czyste Powietrze" został zainaugurowany we wrześniu 2018 r. Według danych na koniec lutego, do wszystkich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wpłynęło dotąd ok. 120 tys. wniosków, na kwotę dotacji sięgającą prawie 2,5 mld zł. Wydano 85 tys. pozytywnych decyzji na 1,5 mld zł dotacji. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 mld zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!