Partnerzy portalu

Rośnie zużycie wody. Niedobór może powodować straty rzędu 6 proc. PKB

Zużycie wody na świecie rośnie co roku o 1 proc., od 40 lat. Niedobór wody może w niektórych krajach powodować straty nawet rzędu 6 proc. PKB do roku 2050 - wynika z najnowszego raportu UNESCO. 22 marca przypada Światowy Dzień Wody.
  • Zużycie wody na świecie rośnie co roku o 1 proc., od 40 lat. Za wzrost zapotrzebowania na wodę odpowiadają kraje o średnim i niskim dochodzie, szczególnie wschodzące gospodarki - wynika z najnowszego raportu UNESCO.
  • Obserwowany jest spadek zasobów odnawialnych wody per capita.  Niedobór wody może w niektórych krajach powodować straty nawet rzędu 6 proc. PKB do roku 2050, wywierając wpływ na rolnictwo, zdrowie, dochody, ale również migracje, a nawet konflikty - ostrzega UNESCO.
  • Rób co możesz: od prostego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie - zachęcają organizatorzy Dnia Wody.

Zużycie wody na świecie rośnie co roku o 1 proc., od 40 lat

Stan światowych zasobów i dostęp do wody, a także sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, analizuje najnowszy raport UNESCO. 22 marca przypada Światowy Dzień Wody.

Zużycie wody na świecie rośnie co roku o 1 proc., od 40 lat. Za wzrost zapotrzebowania na wodę odpowiadają kraje o średnim i niskim dochodzie, szczególnie wschodzące gospodarki - wynika z najnowszego raportu UNESCO. Na trend ten wpływają: wzrost populacji, rozwój społeczno-ekonomiczny, zmieniające się wzorce konsumpcyjne. Najwięcej wody per capita zużywa się w Ameryce Północnej i centralnej Azji.

Z podziemnych źródeł pochodzi połowa wody wykorzystywanej w gospodarstwach domowych oraz ok. 25 proc. wody do nawadniania.

Obserwowany jest spadek zasobów odnawialnych wody per capita

Obserwowany jest spadek zasobów odnawialnych wody per capita (o 20 proc. pomiędzy rokiem 2000 a 2018). W największej mierze dotyczy to Afryki Subsaharyjskiej (41 proc.), centralnej Azji (30 proc.), zachodniej Azji (29 proc.), Ameryki Północnej (26 proc.). Niewielki spadek odnotowano w Europie (3 proc.).

Obserwowany jest spadek zasobów odnawialnych wody per capita. W największej mierze dotyczy to Afryki Subsaharyjskiej, centralnej Azji, zachodniej Azji, Ameryki Północnej. Niewielki spadek odnotowano w Europie (fot. pixabay)
Obserwowany jest spadek zasobów odnawialnych wody per capita. W największej mierze dotyczy to Afryki Subsaharyjskiej, centralnej Azji, zachodniej Azji, Ameryki Północnej. Niewielki spadek odnotowano w Europie (fot. pixabay)

Globalna statystyka nie zawsze oddaje lokalne uwarunkowania. Badacze stworzyli pojęcie "stres wodny" (ang. "water stress"), wykorzystywane do opisania sytuacji, w której zasoby wodne są niewystarczające lub gdy jakość wody nie spełnia podstawowych wymagań ludzi i środowiska. Ze zjawiskiem "stresu wodnego" borykało się na świecie od 2,2 do 3,2 miliarda ludzi (brany pod uwagę okres to minimum miesiąc; badania są prowadzone od 2010 r.).

Niedobór wody, na który wpływa również ocieplenie klimatu, może w niektórych krajach powodować straty nawet rzędu 6 proc. PKB do roku 2050, wywierając wpływ na rolnictwo, zdrowie, dochody, ale również migracje, a nawet konflikty - ostrzega UNESCO.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 marca jako Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 - w obliczu problemu z dostępem do czystej wody pitnej w wielu regionach świata. Celem Dnia Wody jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Tegoroczny Dzień Wody upływa pod hasłem "Przyspieszenie zmian - bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie", a jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność przyspieszenia zmian zmierzających do rozwiązania kryzysu związanego z wodą.

"Rób co możesz: od prostego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie" - zachęcają organizatorzy Dnia Wody.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!