Partner portalu

Rusza program Czyste Powietrze Plus. Wnioski już od 15 lipca

W programie „Czyste Powietrze" zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie bardzo korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem" do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.


 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza program Czyste Powietrze Plus, w którym będzie można w szybki sposób uzyskać prefinansowanie do 50 proc. wartości całych prac - poinformowała na sobotniej (2 lipca) konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
 • - Były już trzy główne parametry, główne grupy programu Czyste Powietrze. Dzisiaj wprowadzamy program Czyste Powietrze Plus. Plus to jest po pierwsze możliwość prefinansowania.  - powiedziała Moskwa.
 • Jak dodała już 15 lipca będzie można złożyć kompleksowy wniosek w programie Czyste Powietrze.

Jak wskazała minister, "różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest to, że będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50 proc. tej kwoty, która będzie całkowitą wszystkich naszych prac".

Dodała, że po zakończeniu prac, w "przyspieszonej ścieżce" beneficjent otrzyma drugą część kwoty, jaką przeznaczył na zadanie realizowane w ramach programu.

"Już dzisiaj zachęcamy wszystkich, by dokonali w swoim domu (...) refleksji i przygotowali się do złożenia wniosku na program Czyste Powietrze Plus" - mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Jak zapewniła minister Moskwa: "Tych środków nie zabraknie". "Przeznaczamy na ten fundusz prawie 2 mld zł. Natomiast jeżeli będzie się cieszył popularnością, jeśli będzie dobrze funkcjonował, jesteśmy też gotowi na przeznaczenie kolejnych środków".

Zaznaczyła, że "niezwykle istotne jest, by w tym programie współpracowały samorządy". "Tak, żeby ten program był jak najbliżej obywatela" - wskazała minister Moskwa.

Jak zapewniła minister Moskwa:
Jak zapewniła minister Moskwa:

Dla kogo Czyste Powietrze plus?

Nowe rozwiązanie jest skierowane do beneficjentów 2) i 3) części programu „Czyste Powietrze” i będzie dostępne tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie.

Warunkiem wypłaty prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. Prefinansowanie w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego wykonawcy, będzie wypłacane bezpośrednio na jego konto, zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz warunkami programu.

- Prefinansowanie w programie „Czyste Powietrze” to kolejny krok w szeregu działań, których skutkiem ma być skuteczna eliminacja największego źródła smogu w Polsce, jakim są piece na paliwa stałe oraz idąca z tym parze zdecydowana poprawa stanu powietrza w naszym kraju – zaznacza Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Przypomnę, że 25 stycznia br. uruchomiliśmy zmiany na rzecz najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych, czyli finansowe wsparcie wymiany pieca i ocieplenia domu. Obecnie sprawiamy, że remont będzie można jeszcze szybciej i sprawniej przeprowadzić, dysponując niemal od razu dużą częścią pieniędzy z dotacji – podsumowuje wiceszef NFOŚiGW.

Jak złożyć wniosek w programie Czyste Powietrze plus?

Dokumenty trzeba będzie składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (GWD) – z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym, a w przypadku braku takiego podpisu, po przesłaniu wersji elektronicznej wniosku, wydrukowania formularza, ręcznego podpisania i przesłania pocztą lub przekazania za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie. Sam wniosek o dofinansowanie (jego formularz) zostanie poszerzony o dodatkowe warunki związane z prefinansowaniem, jeśli wnioskodawca zadeklaruje chęć skorzystania z tego finansowego udogodnienia.

Rozpatrzenie wniosku zainteresowanej osoby powinno trwać do 14 dni. Następnie w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem będzie uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 proc. przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia.

Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia właściciel remontowanego domu jednorodzinnego złoży końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego przez beneficjanta. Rozpatrzenie wniosku o płatność przez właściwy terytorialnie wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy z dotacji, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentu przez beneficjenta.

Czyste Powietrze, czyli walka z kopciuchami

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Od końca stycznia br. uruchomiono trzecią edycję programu "Czyste Powietrze", która uprawnia do otrzymania nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła.

KOMENTARZE5

 • PDŻ 2022-07-04 11:42:35
  W Wieluniu to powinni stworzyć stanowisko specjalisty do spraw wentylacji ! pewnym mieszkańcom miasta grozi tragiczny koniec na skutek... obrzydliwego fetoru kulinarnego, który im żi sąsiedzi wtłaczają do mieszkania przez kratkę wentylacyjną. Administracja budynku i urzędy miasta i powiatu a nawet p...olicja wiedzą o tym niebezpieczeństwie dla życia tych niewinnych ludzi ! a jedyne co robią to... szkalują i prześladują ofiary tego procederu z zemsty za to że... zgłaszają problem i proszą o pomoc. A policja to nie sprawców, lecz ofiary, którym grozi tragiczny koniec - to ofiar traktuje jak przestępców. ci ludzie bez pomocy umrą, a wszyscy są przeciwko nim ! Proszę tym ludziom pomóc i powstrzymać to zło.  rozwiń
 • Mm 2022-07-03 07:19:22
  Do Krzysztof : smrodliwe dymy to wymysł? Mikroplastik w ciałach ryb też wymysł? Susza hydrologiczna pewnie także. To jest dotacja na termomodernizacje także.
 • Krzysztof 2022-07-03 02:58:16
  Czyste powietrze, Mój Boże a ludzie w to wszystko wierzą jak te barany ocieplenie klimatu ekologia, no i jeszcze śmieci sortowanie tu dopiero można doić idiotów za śmieci zapłacą firma odzyska po sortowaniu metal, plastic, Natale szlachetne, drewno, i inne wszystko sprzeda za konkretne pieniądze a f...rajerzy za to wszystko zapłacą no bo ekologia tak trzeba, piece zgłoś i potem plac za to że chcesz mieć ciepło k... Mam wrażenie że chyba byłem w śpiączce przez co najmniej 20 lat i dopiero się wynudziłem kiedy z ludźmi zrobili to co by teraz doie dzieję.... Normy spalin i inne... Owszem ale to nie Kowalski ma za to płacić tylko ten kto produkuje i zarabia. Przykład kupujesz napój płacisz za ten napój i za opakowanie czyli butelkę i potem płacisz za wywóz tej butelki a ten który odbiera śmieci sprzedaje twoją butelkę i zarabia za nic butelkę dostał za darmo a za fatygę odbioru mu zapłaciłeś....kim jesteś?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!