Partnerzy portalu

Ruszył nabór wniosków na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem

  • PAP/AT
  • 10 grudnia 2021 - 12:55 | Aktualizacja: 10 grudnia 2021 - 12:56
Rolnicy mogą już składać wnioski o wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami - przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o budowę lub zakup zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych.
  • O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami.
  • Nabór wniosków potrwa do 7 lutego 2022 r. Rolnicy mogą składać dokumenty w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną.
  • Maksymalna wysokość pomocy wynosi 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW na lata 2014-2020 i przyznawana jest w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w piątek nabór wniosków na "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi za źródeł rolniczych".

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami. Wsparcie nie przysługuje natomiast właścicielom ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior - przekazała ARiMR w piątkowej informacji.

Agencja poinformowała, że nabór wniosków potrwa do 7 lutego 2022 r. Rolnicy mogą składać dokumenty w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną. "Można je również wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP" - wskazano.

Maksymalna wysokość pomocy wynosi 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW na lata 2014-2020 i przyznawana jest w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych. "Standardowo jest to 50 proc., a w przypadku inwestycji realizowanej przez młodego rolnika - 60 proc." - wyjaśniono.

Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników - także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.

"W tegorocznym naborze można ubiegać się również o wsparcie na zakup instalacji technicznej lub wyposażenia do posiadanych już zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych" - zaznaczono. Dodano, że dofinansowaniu podlega też zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Agencja podkreśliła, że inwestycje powinny zapewniać "dostosowanie gospodarstwa do wymagań programu działań, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!