Partnerzy portalu

Rybnik zamówił 20 miejskich autobusów wodorowych

  • PAP/rs
  • 28 marca 2023 - 13:42 | Aktualizacja: 28 marca 2023 - 13:57
Samorząd Rybnika zamówił 20 miejskich autobusów wodorowych. Pierwsze z zamawianych za łącznie 66,1 mln zł brutto 12-metrowych pojazdów producenta PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy mają wyjechać na ulice miasta jesienią br.
  • Zgodnie z planami pierwsze autobusy wodorowe powinny zostać dostarczone do Rybnika na koniec trzeciego kwartału br. roku; pozostałe - w czwartym kwartale.
  • Zamówiono 12-metrowe wozy z niezbędnym oprogramowaniem, dokumentacją i przeprowadzeniem szkoleń, o zasięgu na jednym tankowaniu co najmniej 300 km i pojemności co najmniej 80 osób, w tym 29 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być klimatyzowane.
  • Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe, wskazujące na ekologiczne podejście w różnych aspektach życia - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Pierwsze autobusy wodorowe w Rybniku pojadą jesienią

O podpisaniu we wtorek umowy wieńczącej trwający od listopada ub. roku przetarg poinformowała rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień. Do przetargu, którego budżet wynosił 88 mln zł brutto, zgłosiła się jeszcze firma Solaris Bus and Coach z ceną 76,9 mln zł.

Jak podała przedstawicielka magistratu, zgodnie z planami pierwsze autobusy wodorowe powinny zostać dostarczone do Rybnika na koniec trzeciego kwartału br. roku; pozostałe - w czwartym kwartale. Zamówiono 12-metrowe wozy z niezbędnym oprogramowaniem, dokumentacją i przeprowadzeniem szkoleń, o zasięgu na jednym tankowaniu co najmniej 300 km i pojemności co najmniej 80 osób, w tym 29 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być klimatyzowane.

"Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe, wskazujące na ekologiczne podejście w różnych aspektach życia. 20 autobusów wodorowych, które wyjadą na rybnickie drogi, to wyraz odpowiedzialnego myślenia o przyszłości. Inwestujemy w przyszłość, przekształcając ROW - Rybnicki Okręg Węglowy - w Rybnicki Okręg Wodorowy" - mówił podczas uroczystości podpisania umowy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

"Decyzja Rybnika odnośnie zakupu autobusów wodorowych, zwłaszcza w kontekście tego, co dotyczy miejskich zakładów komunikacji, które muszą wprowadzać coraz większy procent udziału autobusów nisko- i zeroemisyjnych, jest bardzo racjonalna" - ocenił prezes PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Maciej Nietopiel. "To, co się dzieje w Rybniku, to jest coś, co będzie musiało się zadziać również w innych polskich miastach. Ci, którzy są w awangardzie, (...) będą szybciej spełniali wymogi, co będzie się przekładało na wymierne efekty ekologiczne i ekonomiczne. Rybnik wyrasta na pioniera, jeżeli chodzi o transport wodorowy w Polsce" - stwierdził.

Wniosek o dotację do zakupu 20 autobusów wodorowych władze Rybnika złożyły w grudniu 2021 r. w drugim naborze programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Zielony transport publiczny". Pierwotnie wniosek dotyczył też budowy infrastruktury dodatkowej, głównie stacji tankowania wodoru.

Choć pierwotny wniosek zakładał 49 mln zł dotacji do projektu za blisko 95 mln zł, w negocjacjach z NFOŚiGW, będących elementem programu, zrezygnowano z ujęcia w nim budowy stacji wodorowej jedynie na potrzeby kupowanych autobusów, zmniejszając wysokość dotacji do 45,5 mln zł w projekcie za 70 mln zł.

Stacja tankowania wodorem ruszy w drugim kwartale

Jak sygnalizował podczas podpisania umowy dotacji na początku września 2022 r. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, ostateczna wartość projektu to 86 mln zł. Stacja wodorowa, która powstanie niezależnie od projektu przy rybnickim dworcu autobusowym, ma być ogólnodostępna.

Jak wynika z wtorkowej informacji miasta, budowana przez PAK-PCE Stacje H2 instalacja ma zostać oddana do eksploatacji w drugim kwartale br.

Zakup nowych autobusów wpisuje się w przekształcanie komunikacji miejskiej w głównym mieście subregionu zachodniego woj. śląskiego. W marcu 2022 r. Rybnik powołał własną spółkę komunikacyjną, która zastąpiła dotychczasowy Zarząd Transportu Zbiorowego. Według władz miasta formy organizacyjne przewidziane przepisami prawa handlowego są obecnie lepiej dostosowane do działania w rzeczywistości gospodarczej niż struktury administracyjne.

Spółka ma zajmować się m.in. obsługą infrastruktury przystankowej i rozwijać działalność przewozową, dążąc do stopniowego przejęcia ok. 50 proc. wolumenu przewozów na lokalnym rynku. W tym celu miasto zadeklarowało starania o dotacje na autobusy elektryczne bądź wodorowe, aby osiągnąć miks taborowy zapewniający bezpieczeństwo energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne.

W tej chwili linie autobusowe komunikacji miejskiej, organizowane przez samorząd Rybnika, obsługują: 23 autobusy elektryczne, 12 autobusów zasilanych sprężonych gazem ziemnym oraz ok. 60 zasilanych olejem napędowym.

W woj. śląskim trwa także przetarg Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych takich wozów w prawie opcji. Także to zamówienie jest dofinansowane z "Zielonego transportu publicznego". Przewidziany termin dostarczenia 20 pojazdów to połowa 2024 r. Pierwsze z nich powinny zostać dostarczone w lutym 2024 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!