Są pieniądze, są pomysły. Zrównoważone miasta mają szansę

- Zeroemisyjność, zrównoważony transport, dostosowanie do zmian klimatu czy chociażby efektywność energetyczna budynków - to niektóre z elementów idei zielonego miasta.
- Ważna jest współpraca wszystkich interesariuszy - samorządów, mieszkańców, biznesu i instytucji finansowych - by udało się wdrożyć ją w życie.
- Sesja "Zielone miasto" odbyła się w drugim dniu XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Vasco Amaral Cunha z Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreślił, że finansowanie inwestycji przez EBI nastawione jest teraz na realizację celów Porozumienia Paryskiego. To projekty, które mają pomóc w redukcji temperatury do 2050 roku, czyli np. mechanizmy przeciwdziałające powodziom, renowacje budynków, zeroemisyjne systemy transportu publicznego.
Do 2025 połowa kredytów przyznawanych przez EBI na całym świecie ma pomagać przeciwdziałać zmianom klimatu lub pomagać w adaptacji do nich.
Zielone miasto to symbioza
- Jesteśmy na dobrej drodze, by ten cel osiągnąć również w Polsce. W 2021 roku na świecie bank udzielił wsparcia na kwotę 6 mld euro, z czego już 42 proc. było przeznaczonych na działania proklimatyczne - zaznaczył.
- W zielonych miastach wszystko powinno funkcjonować w symbiozie; od transportu miejskiego, przez planowanie przestrzenne, inwestycje, po ochronę środowiska - mówił Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Przypomniał, że metropolia buduje swój plan zrównoważonej komunikacji miejskiej. To kolej metropolitalna uzupełniana autobusami elektrycznymi, wodorowymi, tramwajami i trolejbusami.
- Mamy nadzieję, że niedługo co trzeci pojazd komunikacji publicznej w mieście będzie niskoemisyjny - powiedział.
Justyna Glusman, dyrektor zarządzająca Fali Renowacji, zwróciła uwagę na konieczność skupienia się na efektywności energetycznej budynków. - Niestety nie zawsze wiemy, jak realizować te wdrożenia w prawidłowy sposób - mówiła.
- Efektywność energetyczna w Polsce jest 3,5 razy niższa niż średnia europejska. Emisje z budynków stanowią nawet 70 proc. emisji całego miasta. Tak jest m.in. w Warszawie - zaznaczała Glusman, która przez trzy lata była odpowiedzialna za politykę klimatyczną w stolicy.
Z jej wyliczeń wynika, że program gruntowej termomodernizacji budynków w Warszawie kosztowałby na przestrzeni 10 lat co najmniej 20 mld euro. Tymczasem Warszawa ma do dyspozycji budżet wysokości 2 miliardów złotych i jest to największy budżet w Polsce.
Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry, odniósł się do problemu rozlewania się miast. - Czy jako prezydent mam wpływ na to, co decydują wójtowie w otoczeniu miast? Nie - odpowiada. A mieszkańcy stamtąd dojeżdżają do miast i generują tu ruch.
Zielone miasto powinno być natomiast miastem przyjaznym dla życia.
- Mamy za dużo samochodów w miastach, ale już zaczynamy zwracać na to uwagę, choć proces jest trudny. Bo jak namówić ludzi, aby zrezygnowali z aut i wybrali komunikację zbiorową? Wyzwań jest dużo - dodał.
Współpraca z biznesem
Anna Papka z Amazon podkreślała, że przy tworzeniu zielonych rozwiązań w miastach potrzebna jest współpraca wielu podmiotów, w tym biznesu.
- Stworzyliśmy dla komunikacji miejskiej w Sztokholmie nowy system biletowy - pozwalał on przez aplikację kupować mieszkańcom bilety o dowolnej porze, jednocześnie naliczane były zniżki dla osób z niepełnosprawnością i inne ulgi. Dodatkowo, dane te były wykorzystywane przez tamtejszy zarząd transportu, by optymalizować przebiegi w mieście, obniżać zużycie energii. Dane są dziś kluczem do wprowadzania dobrych zmian - mówiła.
Zaznaczyła, że komunikacja miejska to nie tylko ruch, ale różne przejazdy wykonywane przez ludzi. - Chcieliśmy sprawdzić, czy mit, że handel elektroniczny generuje największy ruch miejski, jest prawdą. Zleciliśmy badania na ten temat w największych miastach Europy, w tym Polski. Okazało się, że e-commerce (przejazdy kurierów etc.) generuje od 1,5 do 3 razy mniej emisji niż przejazdy osób fizycznych na zakupy. Ruch związany z e-commerce generował 0,5 proc. ruchu miejskiego, a handel tradycyjny 11 proc. - podkreślała Anna Papka.
Jan Pic, wiceprezes Veolia Energia Poznań, zwrócił uwagę na relację między ideą zielonego miasta a energetyką. - Energetyka, zwłaszcza ciepłownictwo muszą się dekarbonizować. Muszą przy tym jednak wykorzystać potencjał, jaki mamy w sieciach ciepłowniczych - zaznaczył.
Veolia do 2030 roku wycofa się z węgla. - W Poznaniu mamy już jednostki biomasowe, duży blok węglowy w Elektrociepłowni Karolin w Poznaniu zostanie zastąpiony jednostkami gazowymi - dodał.
- Bardzo cenną rzeczą dla nas jest współpraca z samorządem. W tej chwili studium uwarunkowań i rozwoju urbanistycznego, plany zaopatrzenia w ciepło, w paliwo gazowo - te wszystkie dokumenty konsultujemy, współpracujemy z samorządem w tym zakresie, wzajemnie się inspirujemy i planujemy np. kolejne etapy likwidacji niskiej emisji z kopciuchów - podkreślił Jan Pic.
Czytaj też: Zielone miasto to miasto efektywne energetycznie
- O kierunkach rozwoju naszego miasta od dawna rozmawiamy z mieszkańcami i nie chodzi tu tylko o budżet obywatelski. Mamy też zielony budżet - 3 miliony złotych na inwestycje w ochronie środowiska. Mamy m.in. inicjatywę Wkop drzewo - mieszkańcy mogą decydować o tym, gdzie drzewa są potrzebne - mówił Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.
- Miasto to nie tylko mieszkania, ale wspólna przestrzeń. W ramach inicjatywy Kato-obywatel sadzimy grządki, sprzątamy dzielnice, mieszkańcy mogą mieć udział w tym, jak wygląda ich otoczenie. To także sprzyja budowaniu więzi społecznych, integracji mieszkańców - podkreślał.
Pełny zapis debaty "Zielone miasto" poniżej.
Czytaj też: Susza rolnicza znów problemem. Mała retencja powinna być w tysiącach miejsc w kraju

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
PDŻ
2022-05-03 11:48:48
TO dlaczego w pewnym mieście, ludziom odmawia się prawa do... prawidłowo działającej wentylacji w domu. W tym mieście ludziom grozi tragiczny koniec od... ohydnego fetoru kulinarnego, wtłaczanego im z premedytacją i złośliwie do mieszkania przez kratkę wentylacyjną, w celu pozbawienia życia. Zamonto... rozwiń