Partnerzy portalu

Są pieniądze, są pomysły. Zrównoważone miasta mają szansę

Musimy ograniczać zużycie zasobów naturalnych, zmniejszać wpływ zmian klimatu na nasze życie - to elementy koncepcji zielonych miast, o jakich rozmawiali uczestnicy debaty "Zielone miasto" podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zeroemisyjność, zrównoważony transport, dostosowanie do zmian klimatu czy chociażby efektywność energetyczna budynków - to niektóre z elementów idei zielonego miasta. 
  • Ważna jest współpraca wszystkich interesariuszy - samorządów, mieszkańców, biznesu i instytucji finansowych - by udało się wdrożyć ją w życie. 
  • Sesja "Zielone miasto" odbyła się w drugim dniu XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Vasco Amaral Cunha z Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreślił, że finansowanie inwestycji przez EBI nastawione jest teraz na realizację celów Porozumienia Paryskiego. To projekty, które mają pomóc w redukcji temperatury do 2050 roku, czyli np. mechanizmy przeciwdziałające powodziom, renowacje budynków, zeroemisyjne systemy transportu publicznego.

Vasco Amaral Cunha z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (fot. PTWP.pl)
Vasco Amaral Cunha z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (fot. PTWP.pl)

Do 2025 połowa kredytów przyznawanych przez EBI na całym świecie ma pomagać przeciwdziałać zmianom klimatu lub pomagać w adaptacji do nich. 

Zielone miasto to symbioza

- Jesteśmy na dobrej drodze, by ten cel osiągnąć również w Polsce. W 2021 roku na świecie bank udzielił wsparcia na kwotę 6 mld euro, z czego już 42 proc. było przeznaczonych na działania proklimatyczne - zaznaczył. 

- W zielonych miastach wszystko powinno funkcjonować w symbiozie; od transportu miejskiego, przez planowanie przestrzenne, inwestycje, po ochronę środowiska - mówił Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (fot. PTWP.pl)
Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (fot. PTWP.pl)

Przypomniał, że metropolia buduje swój plan zrównoważonej komunikacji miejskiej. To kolej metropolitalna uzupełniana autobusami elektrycznymi, wodorowymi, tramwajami i trolejbusami.

- Mamy nadzieję, że niedługo co trzeci pojazd komunikacji publicznej w mieście będzie niskoemisyjny - powiedział. 

Justyna Glusman, dyrektor zarządzająca Fali Renowacji, zwróciła uwagę na konieczność skupienia się na efektywności energetycznej budynków. - Niestety nie zawsze wiemy, jak realizować te wdrożenia w prawidłowy sposób - mówiła.

 Justyna Glusman dyrektor zarządzająca Fali Renowacji (fot.PTWP)
Justyna Glusman dyrektor zarządzająca Fali Renowacji (fot.PTWP)

- Efektywność energetyczna w Polsce jest 3,5 razy niższa niż średnia europejska. Emisje z budynków stanowią nawet 70 proc. emisji całego miasta. Tak jest m.in. w Warszawie - zaznaczała Glusman, która przez trzy lata była odpowiedzialna za politykę klimatyczną w stolicy. 

Z jej wyliczeń wynika, że program gruntowej termomodernizacji budynków w Warszawie kosztowałby na przestrzeni 10 lat co najmniej 20 mld euro. Tymczasem Warszawa ma do dyspozycji budżet wysokości 2 miliardów złotych i jest to największy budżet w Polsce.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry, odniósł się do problemu rozlewania się miast. - Czy jako prezydent mam wpływ na to, co decydują wójtowie w otoczeniu miast? Nie - odpowiada. A mieszkańcy stamtąd dojeżdżają do miast i generują tu ruch. 

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry 9fot. PTWP.pl)
Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry 9fot. PTWP.pl)

Zielone miasto powinno być natomiast miastem przyjaznym dla życia.

- Mamy za dużo samochodów w miastach, ale już zaczynamy zwracać na to uwagę, choć proces jest trudny. Bo jak namówić ludzi, aby zrezygnowali z aut i wybrali komunikację zbiorową? Wyzwań jest dużo - dodał. 

Współpraca z biznesem

Anna Papka z Amazon podkreślała, że przy tworzeniu zielonych rozwiązań w miastach potrzebna jest współpraca wielu podmiotów, w tym biznesu. 

- Stworzyliśmy dla komunikacji miejskiej w Sztokholmie nowy system biletowy - pozwalał on przez aplikację kupować mieszkańcom bilety o dowolnej porze, jednocześnie naliczane były zniżki dla osób z niepełnosprawnością i inne ulgi. Dodatkowo, dane te były wykorzystywane przez tamtejszy zarząd transportu, by optymalizować przebiegi w mieście, obniżać zużycie energii. Dane są dziś kluczem do wprowadzania dobrych zmian - mówiła.

Anna Papka, Amazon (fot. PTWP.pl)
Anna Papka, Amazon (fot. PTWP.pl)

Zaznaczyła, że komunikacja miejska to nie tylko ruch, ale różne przejazdy wykonywane przez ludzi. - Chcieliśmy sprawdzić, czy mit, że handel elektroniczny generuje największy ruch miejski, jest prawdą. Zleciliśmy badania na ten temat w największych miastach Europy, w tym Polski. Okazało się, że e-commerce (przejazdy kurierów etc.) generuje od 1,5 do 3 razy mniej emisji niż przejazdy osób fizycznych na zakupy. Ruch związany z e-commerce generował 0,5 proc. ruchu miejskiego, a handel tradycyjny 11 proc. - podkreślała Anna Papka.

Jan Pic, wiceprezes Veolia Energia Poznań, zwrócił uwagę na relację między ideą zielonego miasta a energetyką. - Energetyka, zwłaszcza ciepłownictwo muszą się dekarbonizować. Muszą przy tym jednak wykorzystać potencjał, jaki mamy w sieciach ciepłowniczych - zaznaczył. 

Veolia do 2030 roku wycofa się z węgla. - W Poznaniu mamy już jednostki biomasowe, duży blok węglowy w Elektrociepłowni Karolin w Poznaniu zostanie zastąpiony jednostkami gazowymi - dodał.

 Jan Pic wiceprezes Veolia Energia Poznań  (fot. PTWP.pl)
Jan Pic wiceprezes Veolia Energia Poznań (fot. PTWP.pl)
 - Bardzo cenną rzeczą dla nas jest współpraca z samorządem. W tej chwili studium uwarunkowań i rozwoju urbanistycznego, plany zaopatrzenia w ciepło, w paliwo gazowo - te wszystkie dokumenty konsultujemy, współpracujemy z samorządem w tym zakresie, wzajemnie się inspirujemy i planujemy np. kolejne etapy likwidacji niskiej emisji z kopciuchów - podkreślił Jan Pic.

Czytaj też: Zielone miasto to miasto efektywne energetycznie

- O kierunkach rozwoju naszego miasta od dawna rozmawiamy z mieszkańcami i nie chodzi tu tylko o budżet obywatelski. Mamy też zielony budżet - 3 miliony złotych na inwestycje w ochronie środowiska. Mamy m.in. inicjatywę Wkop drzewo - mieszkańcy mogą decydować o tym, gdzie drzewa są potrzebne - mówił Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic (fot.PTWP.pl)
Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic (fot.PTWP.pl)

- Miasto to nie tylko mieszkania, ale wspólna przestrzeń. W ramach inicjatywy Kato-obywatel sadzimy grządki, sprzątamy dzielnice, mieszkańcy mogą mieć udział w tym, jak wygląda ich otoczenie. To także sprzyja budowaniu więzi społecznych, integracji mieszkańców - podkreślał. 

Pełny zapis debaty "Zielone miasto" poniżej. 

Czytaj też: Susza rolnicza znów problemem. Mała retencja powinna być w tysiącach miejsc w kraju

KOMENTARZE1

  • PDŻ 2022-05-03 11:48:48
    TO dlaczego w pewnym mieście, ludziom odmawia się prawa do... prawidłowo działającej wentylacji w domu. W tym mieście ludziom grozi tragiczny koniec od... ohydnego fetoru kulinarnego, wtłaczanego im z premedytacją i złośliwie do mieszkania przez kratkę wentylacyjną, w celu pozbawienia życia. Zamonto...wano wentylator, który głośno pracuje i wtłacza ludziom do mieszkania olbrzymie ilości odoru kulinarnego. I pomimo że jest to poważne naruszenie prawa budowlanego to urzędy i instytucje... szkalują i prześladują ofiary tego procederu a katów... chronią i poważają. Tu nikt nie troszczy się o zdrowie i życie ludzkie, a obywateli heroicznie o te wartości walczących to się PRZEŚLADUJE !  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!