Partnerzy portalu

Samorząd dofinansuje zakup węzy pszczelej

2 mln zł na zakup węzy pszczelej przekazał samorząd województwa wielkopolskiego w ramach podpisanej umowy ze związkami pszczelarskimi. Od 2018 r. na wsparcie pasiek w regionie urząd marszałkowski przeznaczył łącznie 12 mln zł.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (UMWW) zaznaczyło, że umowę o wsparciu zakupu węzy podpisano w ramach kolejnej edycji programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich.

Jak wskazano, w ciągu pięciu lat funkcjonowania programu dofinansowanie do zakupu węzy pszczelej i pszczelego pokarmu otrzymało ponad 4,7 tys. pasiek w regionie.

W imieniu wszystkich związków pszczelarzy w regionie wniosek o dofinansowanie zakupu węzy złożył Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży. Jego wiceprezes Krzysztof Górny podkreślił, że "realizacja programu wpływa na dobrostan pszczół, co powoduje zwiększenie zapylenia krzyżowego, zwiększając tym samym plony w rolnictwie i sadownictwie".

Cytowany w komunikacie wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski zaznaczył, że łącznie z tegorocznym wsparciem samorząd regionu przekazał 12 mln zł na wsparcie wielkopolskich pasiek. Przypomniał również o samorządowym dofinansowaniu zakupu drzew przyjaznych pszczołom. "Dzięki temu już kilkadziesiąt tysięcy drzew miododajnych zostało zasadzonych w Wielkopolsce" - podkreślił Grabowski.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!