Partnerzy portalu

Sezon grzewczy, palenie śmieci: Kominek to nie śmietnik, ale Polacy i tak wiedzą swoje

40 proc. respondentów przyznaje, że nie wie na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20 proc. z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je za wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego - takie wyniki przyniosło badanie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Nie Rób Dymu.

- W obliczu rozpoczynającego się właśnie sezonu grzewczego chcemy zwrócić uwagę użytkowników domowych palenisk, że kominek to nie śmietnik i trzeba wiedzieć czym i jak w nim palić, by robić to ekologicznie, efektywnie i ekonomicznie. Nie zapominajmy, że równie istotna jak rodzaj drewna jest jakość i technologia samego paleniska oraz jego prawidłowe utrzymanie – komentuje Marcin Brysiak, organizator kampanii Nie Rób Dymu.

Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego, kiedy użytkownicy domowych palenisk, w tym pieców i kominków, chcąc uzyskać z nich jak najwięcej ciepła jak najtańszym kosztem, zaczynają spalać śmieci, domowe odpady, a także najniższej jakości paliwa stałe.

Czytaj też: Samorządowcy chcą mieć większy wpływ na jakość powietrza w miastach

W ramach kampanii Nie Rób Dymu, uruchomionej w sierpniu b.r., instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził wśród Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych, bliźniakach lub szeregowcach posiadających własne źródło ogrzewania (niepodłączonych do sieci ciepłowniczej) badania, dotyczące sposobu ogrzewania domu. Celem badań było poznanie zwyczajów związanych z użytkowaniem drewna i wyborem poszczególnych jego gatunków, a także stanu wiedzy i postaw związanych z dbaniem o czystość powietrza. Badanie przeprowadzono na próbie 1003 osób.

- Kampania Nie Rób Dymu narodziła się w odpowiedzi na opłakany stan powietrza w Polsce, którego jakość z roku na rok się pogarsza, a także w odpowiedzi na mity narastające wokół szkodliwego wpływu palenia drewnem – mówi dr inż. Szymon Szufa, ekspert kampanii.

W ramach kampanii przeprowadzono badania opinii wśród Polaków, korzystających z pieców i kominków, jako źródła domowego ciepła.

Więcej czytaj na wnp.pl

KOMENTARZE2

  • Helena 2016-10-27 09:04:14
    Dla mnie to niepojęte, jak można mieć tak słabą świadomość na temat niskiej emisji...nie wiedzieć co to jest smog i w jaki sposób przyczyniamy się do jego wytwarzania..Ludzie muszą się wreszcie otrząsnąć i patrzeć nie tylko na swój kawałek ziemi. Jeśli palą śmieciami, to trują wszystkich w całej oko...licy. Nie wiem, co tu jest takie trudne do zrozumienia? Może ten artykuł otworzy wam oczy: blog.dedietrich.pl/w-2030-roku-smog-nadal-bedzie-naszym-wrogiem/  rozwiń
  • ... szkoda słów... 2016-10-18 13:46:50
    Tylko buractwo spala odpady - demotywatory.pl/4386121/Typowe-polskie-buraki-ktore-pala-smieci-na-dzialce

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!