Smog na południu Polski: skala zanieczyszczenia powietrza jest ogromna

• Tak wynika z badań naukowców krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, które wykonano dla Krakowskiego Alarmu Smogowego.
• Badanie powietrza przeprowadzono w obrębie Krakowa i jego okolic, Podhala oraz Górnego Śląska.
Badania trwały od listopada 2015 do kwietnia 2016 roku. Wyniki potwierdzają, że skala zanieczyszczenia powietrza pyłem w badanych obszarach jest ogromna i dotyczy również mniejszych miejscowości.
Po pierwsze, jak zauważa Krakowski Alarm Smogowy, z badania wynika, że sytuacja w okolicach Krakowa była jeszcze gorsza niż w samym Krakowie: „Pomiary mobilne prowadzone w obrębie aglomeracji krakowskiej pokazały generalnie większe stężenia PM10 w miejscowościach okalających Kraków niż w samym centrum Krakowa. (…) Rekordowo wysokie stężenie PM10, przekraczające 2000 μg/m3, zarejestrowano 16 marca 2016 w Skale. Podwyższone wartości obserwowano również regularnie w Zabierzowie, Kryspinowie, Skawinie, Zielonkach, Słomnikach i Wieliczce.” W przypadku Krakowa najwyższe stężenia odnotowywano w dzielnicach domów jednorodzinnych, takich jak Kliny, Jugowice, Bronowice, okolice ul. Tynieckiej, Skotniki czy Stary Bieżanów.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.