Partnerzy portalu

Smog: Stan powietrza w polskich miastach poniżej krytyki

  • wnp.pl
  • 14 listopada 2016 - 10:18 | Aktualizacja: 14 listopada 2016 - 10:21
7 listopada w Delhi odnotowano poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5 sięgający 700 ug/m3. Sytuację taką odnotowało większość światowych mediów jako urągającą standardom cywilizowanych krajów. Okazuje się, że w tym samym czasie w podwarszawskim Legionowie poziom zanieczyszczenia powietrza sięgnął wartości 606 ug/m3, a w Rybniku - 693 ug/m3.

W ramach akcji Dnia Czystszego Powietrza, który przypada 14 listopada, Polski Alarm Smogowy planuje happeningi w przestrzeni miejskiej, spotkania z mieszkańcami, akcje edukacyjne w szkołach, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz apele skierowane do władz. Akcje trwać będą przez cały tydzień.

Mimo, że od poprzednich obchodów Dnia Czystego Powietrza świadomość społeczna dotycząca zanieczyszczenia powietrza znacznie wzrosła, wciąż pozostaje ono jednym z największych nierozwiązanych problemów środowiskowych w Polsce.

Najważniejsze postulaty Polskiego Alarmu Smogowego to wprowadzenie norm jakości węgla, miejskich stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, standardów emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe, obniżenia poziomów alarmowania o wysokich poziomach zanieczyszczeń i konieczności wprowadzania uchwał antysmogowych dla najbardziej zanieczyszczonych województw wciąż pozostają niespełnione.

- W sensie budzenia świadomości społecznej jesteśmy dużo dalej niż jeszcze rok temu. Niemniej dostrzegamy, że działania na poziomie legislacyjnym pozostają daleko w tyle za życzeniami obywateli. Pojawia się pewne zaangażowanie władz w rozwiązanie problemu, ale postęp prac jest zbyt powolny. Każdy rok to kolejne przedwczesne zgony wywołane zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego uważam, że akcje antysmogowe są potrzebne – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego

By zademonstrować, że zanieczyszczenie powietrza jest nie tylko problemem południowych regionów kraju, na stronie Polskiego Alarmu Smogowego obejrzeć można interaktywną „Smogową mapę Polski”. Znajduje się na niej prawie 80 miejscowości z udokumentowanymi przypadkami zanieczyszczania powietrza.

Wiecej czytaj na wnp.pl

KOMENTARZE1

  • glaertes1 2016-11-14 15:07:24
    Kmioty się cieszą, bo autka staniały, a Niemiaszki klaszczą z radości, bo po raz kolejny czyścimy ich szroty, a powietrze....a hu.....z nim!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!