Smog we wschodnich regionie. GIOŚ alarmuje

- Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski.
- Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego w masach powietrza napływających nad Polskę, najprawdopodobniej pochodzą z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy.
- Warunki meteorologiczne (prędkość i kierunek wiatru) sprzyjają napływowi zanieczyszczonych mas powietrza ze wschodu.
Smog w Lubuskiem
Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na stacjach monitoringu jakości powietrza w województwie lubelskim odnotowywano w środę podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Przekroczenia wystąpiły na stacjach w: Białej Podlaskiej (101,8 µg/m3), Zamościa (105,2 µg/m3) i Chełma (115,3 µg/m3).
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie poinformował w czwartek w komunikacie, że liczba mieszkańców obszaru, na którym wystąpiło przekroczenie poziomu informowania, wynosi 178,7 tys. osób.
"Nie prognozuje się przekroczenia poziomu informowania w czwartek" - dodał lubelski wydział.
GIOŚ wydał w środę m.in. dla województwa lubelskiego komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 150 µg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje powiat i miasto Lublin, powiat i miasto Chełm, powiat i miasto Zamość, powiat i miasto Biała Podlaska, powiat radzyński i powiat janowski.
Czytaj też: Darmowa komunikacja w Białymstoku - przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza
Jak wynika z komunikatów inspekcji ochrony środowiska, przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego w masach powietrza napływających nad Polskę, najprawdopodobniej pochodzą z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy. Warunki meteorologiczne (prędkość i kierunek wiatru) sprzyjają napływowi zanieczyszczonych mas powietrza ze wschodu.
Według danych GIOŚ, biorąc pod uwagę obecne warunki pogodowe, podwyższone - z powodu napływu mas powietrza znad Europy Wschodniej - stężenie pyłu zawieszonego PM10 na wschodzie Polski może się utrzymać do niedzieli.
Smog w Podlaskiem
Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na stacjach monitoringu jakości powietrza w województwie podlaskim odnotowywano w środę podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Przekroczenia wystąpiły na dwóch stacjach w Białymstoku (123,8 µg/m3 oraz 200,2 µg/m3), w Łomży (137,4 µg/m3) i na terenie powiatu augustowskiego (133,2 µg/m3).
Liczba mieszkańców obszaru, na którym wystąpiło przekroczenie poziomu informowania wyniosło 447 tys. osób, dla stacji Piech Białystok oraz 414 tys. dla trzech stacji Warszawska w Białymstoku, dla stacji w Łomży oraz w Augustowie.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku wydało w czwartek dla województwa podlaskiego komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 100 µg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje: miasto Łomżę, powiat augustowski i grajewski.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę