Partnerzy portalu

Smutny los czeka mazurskie norki

 • PAP
 • 15 lutego 2012 - 10:54
Do kwietnia ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w województwie warmińsko-mazurskim będą wyłapywać i usypiać norki amerykańskie. Argumentują, że ten gatunek niszczy bardzo wiele gniazd ptactwa wodnego.
Ornitolodzy będą łapać norki w sześciu miejscach, popularnych koloniach lęgowych ptaków wodnych: w Kwiecewie, Sątopach-Samulewie, na jeziorze Bierdawy, na stawach w Nerwiku, w Pieckach i na jeziorze Ryńskim.

"Norki od lutego do kwietnia wykazują największą aktywność, a poza tym w kwietniu większość ptaków zaczyna składanie i wysiadywanie jaj" - wyjaśnił Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Olsztynie.

Norki żywią się rybami, płazami, wyjadają też ptasie jaja z gniazd. Ponieważ jest ich bardzo dużo, ornitolodzy oceniają, że są poważnym zagrożeniem dla wielu gatunków ptaków, zwłaszcza wodnych.

Menderski tłumaczył, że ornitolodzy zamierzają odławiać norki wczesną wiosną i jesienią przez dwa lata. W tym czasie będą monitorować skutki swoich działań. "Nasz plan zakłada wyłapanie w ciągu dwóch lat 180 sztuk norek amerykańskich. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to nieosiągalna dla nas liczba, bo to sprytne zwierzę" - powiedział PAP Menderski.

Ornitolodzy będą łapać norki w tzw. żywołapki, a złapane zwierzęta usypiać. Uśpione z kolei trafią do Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

"Norki żyją na brzegach stawów i jezior, na śniegu czy piasku zostawiają ślady swoich łapek, więc ustawienie żywołapek w odpowiednich miejscach nie będzie trudne" - powiedział ornitolog.

W ostatnich latach populacja norki amerykańskiej w Polsce znacznie wzrosła. Doszło nawet do wyparcia przez nią niemal całkowicie mniejszej norki europejskiej. "Populacja norki amerykańskiej jest tak liczna, że wciągnięto ją na listę zwierząt łownych i myśliwi mogą do niej strzelać przez okrągły rok" - przypomniał Menderski.

KOMENTARZE5

 • GOŁĄB 2012-02-15 21:51:56
  Los ma to do siebie,że lubi się odmieniać.Niektórzy ludzie dobrze to już odczuli,prawdaż?ZAWSZE trzeba wierzyć,że i dla norek nadejdą piękne czasy!!!
 • Meloman 2012-02-15 21:38:05
  tak właśnie. smutny los...
 • Małachowski 2012-02-15 20:19:16
  A borsuczki to co,zapomniane? Trochę tak,przyznacie albo...nie przyznacie?Ta wersja chyba jest prawdziwa,no nie?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!