Partnerzy portalu

Śnięte ryby były także w rzekach Wielkopolski

  • PAP
  • 16 sierpnia 2022 - 17:03
Po oczyszczeniu rzeki Ner z widocznych jednostek śniętych ryb nie notujemy pojawiania się nowych przypadków na całym kontrolowanym odcinku w województwie wielkopolskim – poinformował we wtorek wojewoda wielkopolski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Monitoring stanu wód oraz działania prewencyjne i szczegółowa analiza pobranych próbek wody, to tylko część działań podjętych w ostatnich dniach po otrzymaniu informacji o wystąpieniu zjawiska śnięcia ryb na rzece Ner - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Oczyszczone wody

Dodał, że we wtorek w Starostwie Powiatowym w Kole odebrał szczegółowe raporty od zaangażowanych służb i dedykowanych temu zadaniu instytucji.

Jak wskazał, "po oczyszczeniu rzeki z widocznych jednostek śniętych ryb nie notujemy pojawiania się nowych przypadków na całym kontrolowanym odcinku w województwie wielkopolskim".

- Aktualnie oczekujemy na szczegółowe wyniki badań próbek, lecz do momentu ich otrzymania prosimy o stosowanie się do wydanych przeze mnie rekomendacji - zaznaczył.

Sztab kryzysowy

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące zjawiska śniętych ryb w rzece Ner zostało zwołane przez wojewodę wielkopolskiego już w sobotę. Po posiedzeniu sztabu przekazano rekomendacje, by nie kąpać się w rzece Ner oraz nie poić w niej zwierząt, a także wstrzymać się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej.

W poniedziałek natomiast wojewoda poinformował o znalezieniu śniętych ryb na jeziorze w Środzie Wielkopolskiej oraz na rzece Wełna w Rogoźnie.

Dodał, że do obu lokalizacji natychmiast skierowano przedstawicieli WIOŚ, PSSE oraz KP PSP, Druhów OSP i KP Policji. Na miejscu zabezpieczono wytypowany obszar oraz pobrano wodę do badań. Wojewoda poinformował również, że kąpielisko miejskie w Środzie Wlkp. do czasu otrzymania wyników próbek wody zostało wyłączone z użytkowania.

We wtorek komunikat w związku ze znalezieniem śniętych ryb w rzece Wełna wydał także starosta obornicki. W komunikacie wskazano, że "w związku z wystąpieniem przypadków śniętych ryb w rzece Wełnie prosimy mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny (około 1 tygodnia) w w/w rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami" - napisano.

Wskazano również, że "o wynikach badań zabezpieczonych próbek poinformujemy w osobnym komunikacie".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!