Partnerzy portalu

Trzy województwa toną w smogu. Oni dostali alerty RCB

Mrozy dają się we znaki, piece poszły w ruch. W trzech regionach jakość powietrza jest fatalna, ale najgorzej jest w woj. śląskim.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- 7.02 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM 10 (smog). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - tej treści powiadomienia sms otrzymali w alertach mieszkańcy trzech regionów.

W związku ze złą jakością powietrza i prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG) użytkownicy telefonów komórkowych w części woj. śląskiego, łódzkiego i wielkopolskiego otrzymali we wtorek ( 7 lutego) alert RCB.

Treść alertu (źródło: twitter.com/RCB_RP)
Treść alertu (źródło: twitter.com/RCB_RP)

Dzień wcześniej (6 lutego) podobne powiadomienia sms o smogu otrzymali w alercie mieszkańcy okolic Białymstoku i Łomży oraz powiatu białostockiego.

Fatalna jakość powietrza w województwie śląskim

Stacje pomiarowe jakości powietrza odnotowują od nocy z poniedziałku na wtorek bardzo złą jakość powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. Znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 nastąpił od poniedziałku praktycznie na całym terenie woj. śląskiego.

Jak wynika z komunikatu Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, we wtorek (od godz. 9 do godz. 24) w woj. śląskim obowiązuje powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu alarmowego dot. pyłu PM10 dla obszaru obejmującego: Częstochowę, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Świętochłowice, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój i Żory.

Zasięg powiadomienia obejmuje też powiaty: częstochowski, zawierciański, myszkowski, wodzisławski, rybnicki i mikołowski. Cały objęty powiadomieniem obszar zamieszkuje ponad 1,7 mln osób. Jako przyczynę wskazano "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego".

Podobnie, jak przy poprzednich alarmach smogowych, poziom stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu najwyżej przekroczony był w ostatnich godzinach w Zabrzu. Jak wynika z danych Państwowego Monitoringu Środowiska udostępnianych na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, we wtorek o godz. 1 w nocy chwilowe wskazanie stacji pomiarowej w Zabrzu osiągnęło 393 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza - przy poziomie alarmowania określonym średniodobowo na 150 mikrogramów.

Bardzo zła jakość powietrza utrzymywała się w tym mieście także w kolejnych godzinach. O godz. 8 rano chwilowe wskazanie w Zabrzu wynosiło 347 mikrogramów PM10. Również rano było to najwyższe wskazanie w regionie.

Wyniki pomiarów stężeń pyłu zawieszonego ze stacji w Zabrzu od poprzedniego sezonu smogowego regularnie okazują się gorsze od pokazującej zwykle najwyższe wskazania w regionie stacji w Rybniku. Społeczność Rybnika od wielu miesięcy przoduje jednak w woj. śląskim w działaniach antysmogowych, m.in. w wykorzystaniu programu Czyste Powietrze czy inwestycjach komunalnych. O godz. 8 rano chwilowe wskazanie w Rybniku wynosiło 274 mikrogramy PM10; w nocy zbliżyło się do 200 mikrogramów.

Kiedy ogłasza się alarm smogowy? Są wytyczne rozporządzenia

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!