Partnerzy portalu

Urząd Miejski w Gliwicach będzie korzystał z energii słonecznej

  • 24gliwice.pl
  • 30 września 2019 - 17:40 | Aktualizacja: 30 września 2019 - 17:55
Na dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A, pojawi się w sumie ponad 260 paneli fotowoltaicznych. Pozyskana z nich energia pokryje znaczą część zapotrzebowania tych budynków na prąd.

Panele wytwarzają darmowy prąd, nie emitują zanieczyszczeń i można je poddać recyklingowi, a pozyskiwanie przez nie energii nie generuje hałasu. W najbliższym czasie pojawią się na dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

- To będzie jedna z największych elektrowni solarnych w Gliwicach. Dzięki niej zmniejszy się zużycie energii elektrycznej w budynkach urzędu. Zmniejszy się też emisja szkodliwych substancji i pyłów do atmosfery, co będzie miało wpływ na jakość powietrza w mieście - tłumaczy Aleksandra Janik-Gajówka, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Gliwicach w Miejskim Serwisie Informacyjnym.

Jak szacują urzędnicy, wykonanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach UM przy ul. Zwycięstwa i Jasnej będzie kosztować około 500 tys. zł. Miasto stara się o dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości prawie 350 tys. zł.

Złożony wniosek został pozytywnie zweryfikowany pod względem formalnym, rozstrzygnięcie konkursu planowane jest jeszcze na wrzesień.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na przełomie września i października zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2020 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!