PARTNER PORTALU

W gminach zaczyna brakować wody. Kolejne samorządy wydają zakazy

 • AKC    23 maja 2022 - 08:29
W gminach zaczyna brakować wody. Kolejne samorządy wydają zakazy
W części gmin obowiązuje zakaz podlewania ogródków w ciągu dnia (fot. Pixabay)

Już kilkanaście gmin - a jest maj - w dziewięciu województwach opublikowało apele dotyczące oszczędzania wody. Część samorządów wprowadziła zakazy mycia samochodów czy podlewania ogródków. Powodem jest susza. Sytuacja jest poważna. W Górze Kalwarii w ostatnich dniach część mieszkańców alarmowała, że na wyższych kondygnacjach bloków w porze wieczorowej w kranach nie ma wody.
 • Choć najcieplejsze miesiące roku dopiero przed nami, w wielu miejscowościach zaczyna już brakować wody.
 • Sposobów na jej oszczędzenie jest kilka. W niektórych gminach samorządy o ich stosowanie proszą, w innych marnotrawienia wody wręcz zakazują. 
 • W gminie Nowa Słupia za złamanie zakazu grozi odpowiedzialność jak za popełnienie wykroczenia. Gmina nie ukrywa także, że "mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody".

"W ostatnich dniach nasiliły się sygnały od mieszkańców wyższych kondygnacji bloków w mieście o braku wody w kranach w godzinach wieczornych. Dzieje się tak pomimo pracy czynnych stacji wodociągowych na wysokich obrotach" - czytamy na profilu gminy Góra Kalwaria w mediach społecznościowych. 

Jako jedną z przyczyn niedoborów wody wskazuje podlewanie ogródków. 

"Przede wszystkim - jak każdego roku - apelujemy o niepodlewanie ogródków przydomowych wodą z sieci wodociągowej w okresie suszy hydrologicznej i wysokich temperatur. Kiedy temperatura powietrza wzrasta powyżej 21 stopni Celsjusza, urządzenia pomiarowe Zakładu Gospodarki Komunalnej wskazują na znaczące wzrosty zużycia wody na terenie całej gminy. Służby eksploatacyjne w ostatnim czasie zwiększyły ciśnienie wody tłoczonej do sieci. Obecnie układy pompowe pracują z maksymalną wydajnością, bezpieczną dla sieci wodociągowej i urządzeń AGD w Państwa domach. Tym niemniej, duże zapotrzebowanie na wodę w godzinach wieczornych, kiedy rozbiory wody są największe, może skutkować obniżonym ciśnieniem szczególnie na wyższych kondygnacjach budynków" - wyjaśnia gmina".

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Czerwińsku nad Wisłą już 17 maja zwrócił się do mieszkańców z prośbą o "o rozważne użytkowanie wody pitnej z sieci i ograniczenie wykorzystywania wody do innych celów niż socjalno-bytowe".

"W ostatnich dniach zużycie wody jest kilkukrotnie większe, co powoduje, że wydajność urządzeń wodociągowych szczególnie w godzinach zwiększonego poboru może nie wystarczyć do zaspokojenia podstawowych potrzeb wszystkich odbiorców wody obsługiwanych przez pięć stacji uzdatniania wody. Wszystkie stacje uzdatniania wody zlokalizowane w naszej gminie pracują z maksymalną wydajnością i nie są w stanie dostarczyć wody w ilościach przekraczających ich techniczne możliwości" - czytamy na stronie ZGKiM.

Czytaj też: Zagrożenie suszą. Pustynnieją obszary kilku regionów

Zakład zaapelował o powstrzymywanie się od podlewania wodą z miejsko-gminnej sieci wodociągowej działek, terenów rekreacyjnych, trawników, ograniczenie podlewania ogródków przydomowych oraz pól uprawnych przy pomocy tzw. "nawadniania kropelkowego”, napełniania basenów.

"Powyższe nieprawidłowe korzystanie z wody może spowodować, że w danym momencie innym braknie jej do celów socjalno-bytowych w gospodarstwach domowych. W przypadku, gdy mieszkańcy nie będą stosować się do tych zasad, to może nastąpić pogorszenie się jakości wody, spadek ciśnienia lub mogą wystąpić przerwy w dostawie wody" - napisano w komunikacie.

Gmina Nowa Słupia marnotrawienia wody zakazała. Zakaz dotyczy podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych, sadów, napełniania wodą z wodociągu gminnego basenów oraz oczek wodnych, a także mycia samochodów oraz napełniania basenów, oczek wodnych

"Osoby nieprzestrzegające wyżej zakazu będą pociągane do odpowiedzialności karno- administracyjnej w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Jednocześnie informujemy, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody" - czytamy w komunikacie opublikowanych na stronie samorządu. 

Jak wylicza RMF24, z podobnymi apelami o oszczędzanie wody (stan na 22 maja, godz. 21:00)  wystąpiły również gminy:

 • Nowa Słupia w woj. świętokrzyskim,
  Przodkowo w woj. pomorskim,
  Okonek w woj. wielkopolskim, 
  Godziesze Wielkie w woj. wielkopolskim, 
  Witnica w woj. lubuskim,
  Pobiedziska w woj. wielkopolskim,  
  Choceń w woj. kujawsko-pomorskim,
  Łysomice w woj. kujawsko-pomorskim, 
  Bulkowo w woj. mazowieckim,
  Czerwińsk nad Wisłą w woj. mazowieckim,
  Płoniawy-Bramura w woj. mazowieckim, 
  Góra Kalwaria w woj. mazowieckim,
  Górzno w woj. mazowieckim,
  Małomice w woj. lubuskim,
  Kobierzyce w woj. dolnośląskim, 
  Gogolin w woj. opolskim,
  Józefów nad Wisłą w woj. lubelskim,
  Mełgiew w woj. lubelskim.

Permanentna susza

To nie pierwszy rok, kiedy z niepokojem patrzymy w niebo i czekamy na deszcz. Praktycznie od 2010 roku mamy w Polsce permanentną suszę letnią, a zamiast długotrwałych opadów, tak potrzebnych rolnictwu, coraz częściej występują deszcze nawalne, w tym katastrofalne, gdy w ciągu doby spada ponad 70 litrów na mkw.

Czytaj też: Wojna w Ukrainie zbiega się z suszą w Polsce. Odczujemy skutki w sklepach

Takie gwałtowne opady nie tylko nie poprawiają sytuacji, ale tworzą zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, mogą niszczyć infrastrukturę i powodować ogromne straty. Dość przypomnieć lipiec zeszłego roku, kiedy to tego typu deszcze spowodowały błyskawiczne powodzie w Europie, powodując śmierć ponad 250 osób i straty szacowane na pod 40 miliardów dolarów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (1)

 • Belchatow, 2022-05-24 07:31:15

  Witam serdecznie. Jeżeli jest zakaz bądź też nakqz ograniczenia zużycia poboru wody to czy myjnie bezdotykowe też muszą respektować ten zakaz ? Przecież myjnia bezdotykowa nie jest dobrem pierwszej potrzeby

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!