Partnerzy portalu

W Katowicach powstały ogrody społeczne

W czterech dzielnicach Katowic powstały ogrody społeczne w ramach projektu "ZróbMy Sobie Grządki". Mieszkańcy sami je zbudowali i posadzili rośliny, a teraz będą się nimi opiekować. Na bazie zebranych doświadczeń powstanie poradnik dla twórców takich ogrodów.
  • W Katowicach ogrody społeczne powstały w miejscach wyłonionych w otwartym naborze do projektu - w Bogucicach, Zawodziu, Załężu i Koszutce.
  • Nadzór nad realizacją projektu "ZróbMy Sobie Grządki" sprawowała inicjatywa Miastoogród przy współpracy z Fundacją Bobrowe Żeremia.
  • Mieszkańcy w "pakiecie startowym" dostali fachowe wsparcie i wszystko, co potrzebne do stworzenia ogrodu: deski, ziemię czy rośliny.

"Już wcześniej angażowaliśmy mieszkańców w dbanie o bioróżnorodność w mieście. Wspólnie m.in. siejemy łąki kwietne, sadzimy drzewa z aplikacji czy adoptujemy stare donice w mieście. To pozwoliło nam dostrzec duży potencjał do rozwijania miejskiego ogrodnictwa, które służy integracji lokalnych społeczności i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta" - powiedział w poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa.

Ogrody społeczne to przestrzeń współtworzona przez mieszkańców: miejsce upraw, relaksu i spotkań, edukacji i wydarzeń kulturalnych. Zyskują coraz większą popularność. Tworzone są nawet całe miejskie farmy, w dzielnicach mieszkalnych czy na dachach budynków. Miejskie ogrodnictwo jest formą promocji gospodarki obiegu zamkniętego, łapania i wykorzystywania deszczówki, kompostowania czy korzystania z jadalnych upraw.

W Katowicach ogrody społeczne powstały w miejscach wyłonionych w otwartym naborze do projektu - w Bogucicach, Zawodziu, Załężu i Koszutce. Nadzór nad realizacją projektu "ZróbMy Sobie Grządki" sprawowała inicjatywa Miastoogród przy współpracy z Fundacją Bobrowe Żeremia.

Mieszkańcy w "pakiecie startowym" dostali fachowe wsparcie i wszystko, co potrzebne do stworzenia ogrodu: deski, ziemię czy rośliny. Uczyli się podstaw ogrodnictwa, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Przede wszystkim jednak sami musieli się zaangażować. Ogrody powstawały w letnie weekendy, a częściowo także w dni robocze, w porze odpowiadającej mieszkańcom. Mieszkańcy sami, z pomocą i pod okiem prowadzących warsztat, składali skrzynie z prefabrykowanych elementów, wykładali je specjalnym materiałem i wysypywali ziemią, a na koniec sadzili użytkowe zioła i byliny. W każdym z miejsc powstały też od podstaw elementy drewnianej małej architektury, stosownie do zapotrzebowania: pergole, ławki, kompostowniki.

W każdej z grup inicjatywnych musiało się znaleźć minimum pięć osób, ale już w trakcie prac dołączały kolejne. Zdarzało się, że jednocześnie ogród budowało nawet kilkadziesiąt osób, w tym wiele dzieci i osoby starsze. Angażowali się lokalni przedsiębiorcy - producent żurku w Załężu i apteka w Zawodziu, Centra Społecznościowe w Bogucicach i w Zawodziu, Rada Jednostki Pomocniczej w Koszutce czy aktywiści z Zielonego Załęża.

"Często już w trakcie budowy dołączały nowe osoby i przechodnie, pytając: co tu się dzieje?. Na osiedlu Kukuczki dostaliśmy gromkie brawa prosto z balkonu pobliskiego bloku, na Zawodziu jedna z seniorek prowadząca własny ogródek pod oknami zaskoczyła nas, przynosząc dla wszystkich placek drożdżowy. Takie akcje budują miasto obywatelskie" - podkreśla architekt krajobrazu z Miastoogrodu Paweł Harlender.

Teraz, w ramach zakończenia projektu, przedstawiciele mieszkańców opiekujący się powstałymi ogrodami społecznymi otrzymują narzędzia niezbędne do ich dalszego utrzymywania i pielęgnowania, m.in. pikownik, rękawiczki, widełki ręczne, mały kultywator, łopatki. W poniedziałek w taki zestaw wyposażony został ogród przy ul. 1 Maja 108, pozostałe otrzymają swoje pakiety w najbliższych dniach. Dzięki temu na wiosnę powstałe w tym roku skrzynie ponownie zapełnią się roślinnością.

Na bazie zebranych doświadczeń Miastoogród stworzy jeszcze poradnik dla mieszkańców, który będzie ułatwiał przenoszenie idei ogrodów społecznych na własne podwórko. Na Facebooku rozwija się też grupa Katoogrodnicy, skupiająca mieszkańców zainteresowanych miejskim ogrodnictwem; w założeniu ma się stać polem do współpracy, wymiany pomysłów, dzielenia się plonami czy narzędziami. Aby stworzyć ogród społeczny czy uporządkować teren zielony w sąsiedztwie, można korzystać z narzędzi oferowanych przez miasto - pozyskanie środków finansowych na taki cel umożliwia np. Inicjatywa Lokalna.

Działanie "ZróbMy Sobie Grządki" zostało sfinansowane z nagrody Transformative Action Award, którą Katowice zdobyły za miejski projekt KatoObywatel.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!