PARTNER PORTALU

W prostocie siła. Ogrody deszczowe odpowiedzią na zmiany klimatyczne

Śląski Związek Gmin i Powiatów we współpracy z Fundacją Sendzimira zainicjował budowę ogrodów deszczowych. Dwie pierwsze instalacje, które pozwalają mądrze i skutecznie gospodarować wodami opadowymi, już powstały w Częstochowie i w Kaletach. W czerwcu podobne inicjatywy będą realizowane w Żorach i Sosnowcu.
  • Budowa ogrodów deszczowych to jeden z przykładów, jak społeczności i samorządy mogą reagować na problem zmian klimatycznych.
  • Celem tworzenia ogrodów jest zachowanie wody w miejscu opadu, zapobieżenie jej marnotrawienia i wykorzystanie do ponownego nawadniania gleby czy oczyszczania powietrza. 
  • Przykładowy ogród, a takie istnieją już w Kaletach oraz w Częstochowie, ma też funkcję edukacyjną, a to kluczowe w walce ze zmianami klimatu.

Celów tworzenia ogrodów jest wiele. Najważniejszym jest zwiększenie rozproszonej retencji wód opadowych: zatrzymanie wody w miejscu opadu, zapobieganie lokalnym podtopieniom, zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła, poprawa jakości powietrza, wody, poprawa estetyki miasta i mikroklimatu. Nie bez znaczenia pozostaje też edukacyjny aspekt tworzenia deszczowych instalacji.  

- Śląski Związek Gmin i Powiatów od wielu lat wspiera działania związane z adaptacją do zmian klimatu - mówimy, rozmawiamy, dajemy przykłady, jak to robić. Po ostatniej serii seminariów dotyczących problematyki związanej z gospodarowaniem wodami doszliśmy do wniosku, że spróbujemy przejść od mówienia do czynów i pojawił się pomysł, by spróbować zrobić przykładowe ogrody deszczowe - mówi Monika Lebek ze ŚZGiP. 

Czytaj też: W gminach zaczyna brakować wody. Kolejne samorządy wydają zakazy

Pierwsze dwa ogrody - w Częstochowie i Kaletach - już spełniają swoją funkcję. Kolejne powstaną wkrótce - w Żorach oraz w Sosnowcu.

W Częstochowie ogród deszczowy powstał przy Szkole Podstawowej nr 16. Wpisuje się on w zieloną przemianę otoczenia szkoły. Powstał bowiem obok zawieszonych na ścianie budynku domków dla jerzyków, a już niedługo w tym miejscu - w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego - powstanie też zielona ściana.

Działa oraz edukuje 

W Kaletach ogród deszczowy powstał w rekreacyjnym miejscu o nazwie Ichtiopark, przy Miejskiej Pasiece. Dlatego też projekt wizualnie nawiązuje do plastra miodu. W ogrodzie znalazły się rośliny miododajne oraz domki dla zapylaczy, aby pełnił on nie tylko funkcje retencyjne, ale też wzmacniał lokalnie bioróżnorodność.

- Rada Miejska w Kaletach podjęła uchwałę dotyczącą stworzenia programu będącego odpowiedzią na postępujące zmiany klimatu. Program obowiązuje do 2030 r. Zobowiązuje gminę do szukania rozwiązań na zagospodarowanie wód deszczowych, do prowadzenia edukacji ekologicznej, a budowa ogrodu deszczowego realizuje te zadania - mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet. 

Czytaj też: Susze oraz szybkie powodzie będą występowały coraz częściej

I dodaje, że celem budowy ogrodu deszczowego w Kaletach jest zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat możliwości zagospodarowania wód opadowych.

- Nie są to dla samorządu tanie rozwiązania, dlatego w nowej perspektywie unijnej zamierzamy sięgać po środki z tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury. Mamy w przygotowaniu kilka dużych projektów - mówi samorządowiec. 

Czym jest ogród deszczowy i jak działa? To wyjaśnia Maria Skotnicka z Fundacji Sendzimira:

- Ogród deszczowy jest instalacją w gruncie - zamontowaną pod rurą spustuową, by zagwarantować stały dopływ wody. To takie miejsce - gąbka, które ma zatrzymywać wodę opadową w miejscu opadu dłużej. Następnie poprzez warstwy, które są w tym ogrodzie, woda paruje, odżywia rośliny, a rośliny oczyszczają wodę i powietrze.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!