W prostocie siła. Ogrody deszczowe odpowiedzią na zmiany klimatyczne

- Budowa ogrodów deszczowych to jeden z przykładów, jak społeczności i samorządy mogą reagować na problem zmian klimatycznych.
- Celem tworzenia ogrodów jest zachowanie wody w miejscu opadu, zapobieżenie jej marnotrawienia i wykorzystanie do ponownego nawadniania gleby czy oczyszczania powietrza.
- Przykładowy ogród, a takie istnieją już w Kaletach oraz w Częstochowie, ma też funkcję edukacyjną, a to kluczowe w walce ze zmianami klimatu.
Celów tworzenia ogrodów jest wiele. Najważniejszym jest zwiększenie rozproszonej retencji wód opadowych: zatrzymanie wody w miejscu opadu, zapobieganie lokalnym podtopieniom, zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła, poprawa jakości powietrza, wody, poprawa estetyki miasta i mikroklimatu. Nie bez znaczenia pozostaje też edukacyjny aspekt tworzenia deszczowych instalacji.
- Śląski Związek Gmin i Powiatów od wielu lat wspiera działania związane z adaptacją do zmian klimatu - mówimy, rozmawiamy, dajemy przykłady, jak to robić. Po ostatniej serii seminariów dotyczących problematyki związanej z gospodarowaniem wodami doszliśmy do wniosku, że spróbujemy przejść od mówienia do czynów i pojawił się pomysł, by spróbować zrobić przykładowe ogrody deszczowe - mówi Monika Lebek ze ŚZGiP.
Czytaj też: W gminach zaczyna brakować wody. Kolejne samorządy wydają zakazy
Pierwsze dwa ogrody - w Częstochowie i Kaletach - już spełniają swoją funkcję. Kolejne powstaną wkrótce - w Żorach oraz w Sosnowcu.
W Częstochowie ogród deszczowy powstał przy Szkole Podstawowej nr 16. Wpisuje się on w zieloną przemianę otoczenia szkoły. Powstał bowiem obok zawieszonych na ścianie budynku domków dla jerzyków, a już niedługo w tym miejscu - w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego - powstanie też zielona ściana.
Działa oraz edukuje
W Kaletach ogród deszczowy powstał w rekreacyjnym miejscu o nazwie Ichtiopark, przy Miejskiej Pasiece. Dlatego też projekt wizualnie nawiązuje do plastra miodu. W ogrodzie znalazły się rośliny miododajne oraz domki dla zapylaczy, aby pełnił on nie tylko funkcje retencyjne, ale też wzmacniał lokalnie bioróżnorodność.
- Rada Miejska w Kaletach podjęła uchwałę dotyczącą stworzenia programu będącego odpowiedzią na postępujące zmiany klimatu. Program obowiązuje do 2030 r. Zobowiązuje gminę do szukania rozwiązań na zagospodarowanie wód deszczowych, do prowadzenia edukacji ekologicznej, a budowa ogrodu deszczowego realizuje te zadania - mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet.
Czytaj też: Susze oraz szybkie powodzie będą występowały coraz częściej
I dodaje, że celem budowy ogrodu deszczowego w Kaletach jest zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat możliwości zagospodarowania wód opadowych.
- Nie są to dla samorządu tanie rozwiązania, dlatego w nowej perspektywie unijnej zamierzamy sięgać po środki z tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury. Mamy w przygotowaniu kilka dużych projektów - mówi samorządowiec.
Czym jest ogród deszczowy i jak działa? To wyjaśnia Maria Skotnicka z Fundacji Sendzimira:
- Ogród deszczowy jest instalacją w gruncie - zamontowaną pod rurą spustuową, by zagwarantować stały dopływ wody. To takie miejsce - gąbka, które ma zatrzymywać wodę opadową w miejscu opadu dłużej. Następnie poprzez warstwy, które są w tym ogrodzie, woda paruje, odżywia rośliny, a rośliny oczyszczają wodę i powietrze.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.