Partnerzy portalu

Warszawa. W piątek ścieki popłyną przez most pontonowy

  • PAP/PW
  • Opublikowano: 2 września 2019 - 17:28
Rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel poinformował, że pierwsze ścieki popłyną nowym rurociągiem z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" w najbliższy piątek.  Dostaną się do niej poprzez most pontonowy na Wiśle, budowany przez 170 żołnierzy wojsk inżynieryjnych.
  • Decyzję o wykonaniu nowego rurociągu podjął w czwartek premier Morawiecki w związku z awarią kolektorów
  • Od kilku dni do Wisły trafia ok. 3 tys. litrów nieczystości na sekundę
  • Most pontonowy powstaje w okolicy mostu Marii Skłodowskiej-Curie i zostanie przekazany przez wojsko we wtorek po południu.

Zanim rurociąg zostanie uruchomiony, wykonane zostaną drogi dojazdowe. W czwartek ma się rozpocząć montaż na moście pontonowym pierwszej nitki rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka". A w piątek ma rozpocząć się pompowanie nieczystości.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to również w piątek zacznie się budowa drugiej nitki rurociągu, by w niedzielę wszystkie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy popłynęły do "Czajki".

Budowa mostu pontonowego na Wiśle w Warszawie rozpoczęła się w poniedziałek. Pracuje przy tym ponad 170 żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Przeprawa ma liczyć około 240 m.

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę 28 sierpnia przestał działać. Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zdecydował wtedy o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Wobec zagrożenia ekologicznego, do którego może dojść w wyniku zanieczyszczenia Wisły, premier Mateusz Morawiecki podjął w ubiegły czwartek decyzję o budowie tymczasowego rurociągu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!