Partnerzy portalu

We Wrocławiu rusza nabór wniosków do programu usuwania azbestu

Rozpoczyna się nabór wniosków do programu usuwania azbestu we Wrocławiu. Miasto już od 10 lat prowadzi program usuwania wyrobów zawierających ten rakotwórczy minerał. W tym czasie usunięto 1,2 tys. ton wyrobów azbestowych z ponad 530 wrocławskich nieruchomości.

Wnioski o usunięcie wyrobów azbestowych należy składać od 31 stycznia. Miasto finansuje nawet 100 procent kosztów demontaż wyrobów azbestowych, ich transport oraz unieszkodliwienie na składowisku. Prace będą realizowane przez wykonawcę wybranego przez miasto w trybie zamówienia publicznego - podał wrocławski magistrat.

Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa wrocławskiego magistratu, podkreśliła, że od 2012 r. w stolicy Dolnego Śląska, w ramach prowadzonego programu, usunięto 1,2 tys. ton wyrobów azbestowych z 536 nieruchomości. - To jednak nie koniec naszych działań. W lipcu rozpoczęliśmy aktualizację inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest, by ocenić, jak duże wyzwanie jest jeszcze przed nami. Inwentaryzacja jest pierwszym krokiem dla tych, którzy do tej pory nie złożyli wniosku do programu usuwania azbestu. Niebawem poznamy jej wyniki - powiedziała Demianowicz.

Czytaj też: MKiŚ: drugi nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego

Według danych wrocławskiego magistratu, we Wrocławiu do usunięcia jest jeszcze około 2,8 tys. ton wyrobów azbestowych (dane sprzed ostatniej inwentaryzacji).

W tym roku usunięto 73 tony tego rakotwórczego materiału. Kosztowało to ponad 130 tys. zł, z czego 20 tys. zł to dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW). Do tej pory na usuwanie azbestu we Wrocławiu wydano w ramach prowadzonego programu 1,1 mln zł, z czego dofinansowanie WFOŚiGW to 760 tys. zł.

Wyroby azbestowe zostały wycofane z użycia, ze względu na ich szkodliwe działanie na zdrowie ludzi. W Polsce maja być usunięte do 2032 r. Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Nie trzeba jednak płacić z własnej kieszeni - wystarczy złożyć wniosek w programie usuwania azbestu - podkreślają wrocławscy urzędnicy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!